Do 24 września w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej można oglądać wystawę „Życie górali dawniej i dziś”.

Jest ona pokłosiem konkursu pod tym samym tytułem, ogłoszonego z okazji Roku Górali w Województwie Śląskim. Na prezentowanych pracach – obrazach na szkle oraz rzeźbach i płaskrzeźbach – widnieją górale przy różnych tradycyjnych zajęciach: wypasie owiec, pracach w polu czy pszczelarstwie, a także przy zabawie, grze na skrzypcach, akordeonach czy fujarkach.

- W konkursie uczestniczyli dorośli, młodzież i dzieci – mówi Zbigniew Micherdziński, kurator galerii i jeden z członków jury. - Laureaci pokazali dużą klasę, choć temat nie był łatwy. W najciekawszy sposób ujęła go Marta Walczak-Stasiowska.

Na obrazach na szkle tej artystki z Zakopanego zestawione są góralskie zajęcia – sianokosy oraz pranie – w wersji „retro” oraz nowoczesnej. - Zaprezentowane w tych pracach zderzenie dawnego ze współczesnym pokazuje, że człowiek mimo pędu do nowoczesności, tęskni za dawnymi i urokliwymi czasami, kiedy góralskie „żywobycie”, choć ciężkie, było bardziej naturalne, sąsiedzkie i radosne – komentuje Władysław Motyka, koordynator Roku Górali.

Oprócz artystów ludowych, w konkursie wzięły też udział - mimo trudności spowodowanych zdalną formą edukacji – dzieci i młodzież. - Młodzi artyści zastosowali ciekawe pomysły i formy wypowiedzi oraz oryginalne środki wyrazu artystycznego. Są tu nasycone zielenie hal i pastwisk, z mnóstwem białych owieczek, kwieciste spódnice uchwycone w tańcu, praca, zabawa i obrzędy na tle górzystego krajobrazu – podkreśla Dorota Babińska-Waluś, koordynatorka konkursu z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej i jednocześnie członek jury.

Konkurs zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz bielskim Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM”. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00.

Zdjęcia: Magdalena Nycz