Od 6 września w Galerii Bielskiej BWA będzie można oglądać wystawę malarską w ramach corocznego Festwialu sztuki czeskiej.

Wystawa „Intuicja malarza. Daniel Balabán/Jarosław Modzelewski” zestawia obrazy dwóch artystów średniego pokolenia, reprezentujących czeskie i polskie malarstwo lat 90. XX wieku. Obaj prowadzą swoje pracownie malarstwa: Balabán – na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy), Modzelewski – na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Są przedstawicielami malarstwa figuratywnego.

Daniel Balabán (ur. 1957) w swym malarstwie skupia się na kondycji współczesnego człowieka wobec zmieniającego się świata. Analizuje i interpretuje symbolikę biblijną widzianą oczami protestanta. Jarosław Modzelewski (ur. 1955) odnosi się w swoim malarstwie zarówno do tradycji europejskiej awangardy, jak i do sztuki dawnej. Przedstawia człowieka wobec nieprzemijających, podstawowych wartości, obowiązujących zarówno w sztuce jak w życiu. Ukazując smutek i samotność jednostki w kontekście upływającego czasu, tworzy obrazy w surrealnym klimacie. Dostrzega piękno form i kolorów w często banalnych scenach wyjętych z codzienności. Obaj artyści czerpią inspiracje ze swoich przeżyć i doświadczeń. Malując, kierują się intuicją jako metodą w obrazowaniu rzeczy bardziej i mniej widocznych” – mówi Krzysztof Morcinek, kurator wystawy.

Prace malarskie będzie można podziwiać do 28 października.