Najpopularniejsi bohaterowie bielskich bajek tworzą nową historię. Dzisiaj po południu miało miejsce przedpremierowe otwarcie Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej. W środku znaleźć można cuda techniki, ale i nawiązania do dawnej działalności rysowników. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydent Jarosław Klimaszewski, pracownicy Studia Filmów Rysunkowych oraz dziennikarze i zaproszeni goście.

Po ponad dwóch latach zakończyła się budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO. To nowe miejsca na kulturalnej mapie Polski, w którym przez cały rok na zwiedzających czekać będą wystawy, seanse filmowe w Kinie Kreska, zajęcia edukacyjne i wydarzenia artystyczne. Wszystkie atrakcje oparte będą na blisko 80-letnim dorobku Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały kultowe animowane seriale m.in. o przygodach Bolka i Lolka, psa Reksia czy Pampaliniego. Inwestycja kosztowała ponad 40 mln zł.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji to bez wątpienia wyjątkowe miejsce, w którym poznamy historię działalności Studia Filmów Rysunkowych i jego bogaty dorobek artystyczny. W najbliższy weekend OKO otworzy się dla mieszkańców, dzisiaj natomiast atrakcję mieli okazję zwiedzić fotoreporterzy.

Zwiedzanie rozpoczęło się od sali kinowej, gdzie trwały przemówienia. Zaproszeni zostali również dawni twórcy, przedstawiciele Urzędu Miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, parlamentarzyści i wykonawcy inwestycji. Uroczystość poprowadziła bielska aktorka Anna Guzik i Roman Baran, wieloletni grafik SFR. Jako pierwszy zabrał głos Maciej Chmiel, dyrektor bielskiej wytwórni.

- Marzycielami byli ludzie, który tworzyli SFR w 1947 roku. Marzycielami byli ci, którzy tu pracowali. Wreszcie to marzenie udzieliło się i nam. SFR jest niezwykłą instytucją kultury polskiej. Bardzo zakorzenioną w Bielsku-Białej. Jest tutaj niezwykłe źródło talentów. To filmy z Bielska-Białej stanowiły najlepszy polski produkt eksportowy jeśli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do 100 krajów świata, mówiliśmy o miliardzie widzów. Pamiętam nazwiska pierwszych twórców i do dzisiaj leżą w moim sercu - mówił.

Zachwytu nad inwestycją nie kryła Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w MKiDN. - Jestem w tym miejscu po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni, dlatego że na tych bajkach się wychowałam. To jest moje dzieciństwo. To marzenie to był dobry kierunek. Dzięki marzeniom powstają takie projekty jak ten. Przejęcie przez ministerstwo kultury Studia Filmów Rysunkowych w 2015 roku to była bardzo dobra decyzja. Wspólnie możemy tworzyć i wspierać nasze dziedzictwo. Mam poczucie, że będą tutaj przyjeżdżać nie tylko rodziny z Polski, ale z całej Europy, bo to miejsce jest unikalne - mówiła wiceminister.

Prezydent Bielska-Białej złożył podziękowania wszystkim, którzy zaangażowani byli w budowę Centrum Bajki i Animacji. - To jest niesamowity dzień dla naszego miasta. Historia przeplata się z przyszłością. To, że to miejsce będzie wizytówką Bielska-Białej to jest oczywiste. To miejsce jest wpisane w DNA naszego miasta. Nie wszyscy pamiętają, że miało zniknąć z naszego miasta. Przyszłość daje nowe możliwości. To jest dla mnie duma, że mogę być prezydentem miasta w tym właśnie momencie - mówił Jarosław Klimaszewski.

- Długa historia, którą pielęgnujemy i wizja nowych opowieści od SFR są naszym motorem napędowym. Dzięki uporowi panów dyrektorów – Zdzisława Kudły, Andrzeja Orzechowskiego i Macieja Chmiela bajka stała się rzeczywistością. Jesteśmy tu dziś razem i możemy wspólnie ten wyjątkowy dzień świętować. OKO powstało dzięki ciężkiej pracy i determinacji bardzo wielu osób i z tego miejsca serdecznie za to dziękuję - dodawała Karolina Lorenc, zastępczyni dyrektora SFR ds. organizacyjnych i kulturalnych.

Jedną z głównych atrakcji OKA jest multimedialna i interaktywna wystawa stała zlokalizowana na dwóch kondygnacjach. Poświęcona jest historii SFR oraz procesowi tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą, jak powstaje film rysunkowy od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu. Zwiedzający mogą wcielić się w rolę reżysera i samodzielnie stworzyć animację.

Podczas weekendu otwarcia na wszystkich gości czekać będzie mnóstwo atrakcji w tym m.in. oficjalna premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki”, której akcja toczy się na terenie Studia Filmów Rysunkowych połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk. Będzie także seans pilotażowego odcinka nowej bajkowej produkcji „Bystre Oczka”, w której możemy usłyszeć głos Anny Guzik, kino plenerowe, warsztaty filmowe i gra terenowa dla całych rodzin. Program dostępny na stronie www.sfr.pl.

ak