To były niezapomniane dni z festiwalem „Sacrum in Musica”. Przepełniona duchowością muzyka rozbrzmiewała w najpiękniejszych wnętrzach bielskich świątyń, sal koncertowych, a nawet Sali Ceremonii na cmentarzu żydowskim.

Festiwal rozpoczął się znakomitym koncertem ormiańskiej muzyki, łączącym korzenie i tradycję z nowoczesnymi formami ekspresji. The Naghash Ensemble z równym powodzeniem występuje na festiwalach religijnych, jak i rockowych i jazzowych. Ekspresja, piękne głosy i energia instrumentalistów sprawiły, że to był niezapomniany wieczór. Przed koncertem słowo wygłosił jeden z patronów festiwalu - bp Roman Pindel, który opowiedział o tradycjach Armenii, jednego z najstarszych kościołów chrześcijańskich świata.

Drugiego dnia festiwal przeniósł się do kościoła ewangelickiego w Białej, gdzie zespół Jerycho zaprezentował program oparty na renesansowych dziełach Cypriana Bazylika z Sieradza, który tworzył w duchu protestanckim na dworze Radziwiłła Czarnego. Ciekawa muzyka i zapomniane instrumenty, takie jak lira, nickelharpa, regał czy pozytyw stworzyły niespotykany, nieco zaskakujący muzyczny klimat.

W środę, 17 kwietnia, festiwal zagościł w Sali Ceremonii cmentarza żydowskiego. Symcha Keller, wraz z zespołem wprowadził nas w nostalgiczny, a chwilami ekstatyczno-zabawowy klimat muzyki chasydzkiej. Stylowe kompozycje zachwyciły publiczność, oczarowaną także klimatem miejsca. Symcha okazał się gawędziarzem, opowiadającym pomiędzy utworami historie z życia chasydów, przybliżające genezę kolejnych kompozycji. Sala wypełniona do ostatniego miejsca długo rozbrzmiewała brawami.

Burza oklasków stała się także udziałem artystów czwartkowego koncertu w Cavatina Hall. Bielska Orkiestra Cavatina na scenie pojawiła się wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. W pierwszej części publiczność usłyszała Glorie Vivaldiego, a drugą wypełniły utwory, głównie współczesnych, kompozytorów z Czech, Łotwy, Estonii i Norwegii. Całość spinało słowo aktora Rafała Sawickiego.

W piątkowy wieczór festiwal przeniósł się do BCK. Finałowy koncert to spotkanie ze współczesną, osadzoną w różnych klimatach - jazzie, funky, soulu i popie, muzyką chrześcijańską. W projekcie najważniejsze były teksty, składające się na obrazy Nieba w naszym życiu. Gabi Gąsior z zespołem i licznym chórem rozbujali publiczność. Część widzów doskonale znała wszystkie teksty, śpiewając wspólnie z wokalistką.

Partnerem festiwalu Sacrum in Musica w Bielsku-Białej organizowanego przez Bielskie Centrum Kultury jest województwo śląskie, a współorganizatorem Instytucja Kultury Ars Cameralis.

mk

Zdjęcie: Lucjusz Cykarski, Bielskie Centrum Kultury