W sobotni wieczór odbyła się uroczysta gala z okazji 100-lecia Podokręgu Bielsko-Biała. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury pojawiło się wiele gości, a w trakcie wydarzenia nie zabrakło wspomnień, wyróżnień i gratulacji. - Historia Podokręgu jest podróżą przez czas, w którym piłka nożna stała się nie tylko sportem, ale również ważnym elementem społeczności lokalnej - mówił prezes Marek Kubica.

Podokręg Bielsko został założony z inicjatywy miejscowych działaczy w 1924 roku. Przez kilkanascie lat, aż do 1939 roku, odgrywał kluczową rolę w rozwijaniu pasji, integrowaniu społeczeństwa i tworzeniu piłkarskich historii. - Stał się fundamentem dla rozwoju piłki w naszym regionie. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność piłkarską na wiele lat - mówił Marek Kubica, prezes Podokręgu Bielsko-Biała. 

22 kwietnia 1945 roku miało miejsce historyczne posiedzenie organizacyjne i dzięki inicjatywie OZPN w Katowicach reaktywowano Podokręg Bielsko, który objął swoim zasięgiem grupy, które należały do niego przed wojną. W skład podokręgu wchodziły miasta: Bielsko, Biała, Żywiec, Kęty, Andrychów, Wadowice, Oświęcim, Brzeszcze, Dziedzice, Czechowice, Cieszyn, Skoczów oraz Pszczyna.

- Lata po reaktywacji były okresem ciągłego rozwoju i tworzenia nowych tradycji - dodał Marek Kubica. Dziś Podokręg Bielsko-Biała tworzy 45 klubów i 229 zespołów (43 seniorów, 80 młodzieżowych, 98 dzieci, jedna kobiet i dwie drużyny futsalu). Daje to ok. 5 tys. zawodników i 100 meczów tygodniowo.

- Nasze kluby piłkarskie przeszły niezwykłą drogę. To w nich tkwi esencja naszych miejscowości, miejsca, w których spotykaliśmy się, by rywalizować, wzmacniać więzi społeczne. Dziękuję wszystkim za wspaniałą pracę i zaangażowanie na rzecz naszej lokalnej piłki, która doprowadziła nas do tego wyjątkowego momentu. Zaangażowanie, praca, poświęcenie i determinacja były kluczowe dla osiągnięcia tak ważnego jubileuszu. Wspólnie pokonywaliśmy wyzwania i pracowaliśmy nad celami - mówił prezes.

- W imieniu całej śląskiej rodziny piłkarskiej składam serdeczne gratulacje. Święty Jan Paweł II powiedział, że człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to kim jest, ale przez to, co robi dla drugiego człowieka. Jestem przekonany, że tą zasadą kierowali się ludzie, którzy tworzyli piękno bielskiej piłki. Chcę serdecznie podziękować Cześkowi Biskupowi, Romkowi Kubieńcowi, którzy tworzyli tę historię i temu, który tworzył i tworzy, Markowi Kubicy - mówił Henryk Kula, wiceprezes PZPN oraz prezes ŚlZPN.

Wyróżnień było co nie miara. Te za wkład w rozwój piłki nożnej w Bielsku-Białej i powiecie bielskim otrzymali prezydent Jarosław Klimaszewski i starosta Andrzej Płonka. „Przyjacielami śląskiej piłki” zostali wójtowie i burmistrzowie z powiatu: Anna Skotnicka-Nędzka, Jacek Kaliński, Artur Beniowski, Janusz Pierzyna, Józef Caputa, Marian Trela, Antoni Byrdy, Marian Błachut i Janusz Zemanek.

Medalami 100-lecia Podokręgu Bielsko-Biała wyróżnieni zostali wszyscy obecni prezesi. Wyróżnienia otrzymali m.in. działacze bielskich klubów: BBTS Podbeskidzie Bielsko-Biała - Jarosław Rozmus, BKS Stal Bielsko-Biała - Zbigniew Garbacz, Rekord Bielsko-Biała oraz Rekord SSA - Janusz Szymura, Zapora Wapienica - Jerzy Okrzesik, TS Podbeskidzie SA - Krzysztof Przeradzki, UKS Akademia Sportu - Krystian Gańcarczyk, UKS AP Champions Bielsko-Biała - Jakub Budzich i UKS Football4pro - Bartłomiej Konieczny.

Symbolicznie odznaczeni zostali obecni i byli działacze piłkarscy w regionie. Wśród nich m.in. Marek Homa, Bogdan Kłys, Marek Kubica, Sławomir Kowalewski, Paweł Lewkowicz, Jarosław Rozmus, Wojciech Szczurek, Wojciech Waligóra, Czesław Biskup, Roman Kubieniec, Jan Linnert i Antoni Staniek.

Na scenie nie zabrakło także przyjaciół i sponsorów. Wśród zgromadzonych pamiątkowe medale otrzymali m.in. Jacek Broda - zastępca naczelnika wydziału edukacji i sportu Urzędu Miejskiego w Bielsku-BIałej, Małgorzata Chełchowska-Rak - dyrektor Bielskiego Centrum Kultury, Mirosław Galczak - prezes Wydawnictwa Prasa Beskidzka w Bielsku-Białej oraz Sebastian Wyszyński - dyrektor BBOSiR.

Tekst i foto: Artur Jarczok