Od samego rana trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tylko na ulicach Bielska-Białej kwestuje dziś ponad 500 wolontariuszy. Coraz więcej bielszczan przybywa na Rynku, gdzie rozpoczęły się pierwsze koncerty, a pogoda może nie jest idealna, ale nie pada i jest gorąca atmosfera. W centrum z puszkami kwestuje m.in. prezydent Jarosław Klimaszewski i wiceminister Przemysław Koperski. 

Kilkaset osób zgromadzonych na Rynku o godz. 20.00 wysłało tradycyjne światełko do nieba. Wspólnie z bielszczanami ze sceny odliczali m.in. prezydent Klimaszewski, senator Agnieszka Gorgoń-Komor, wiceminister Koperski, radny wojewódzki Klaudiusz Komor i Marcin Kudła, szef bielskiego sztabu WOŚP.

Punktualnie o godz. 19.00 w Chmielowych Podcieniach rozpoczęły się licytacje, które organizuje Krzysztof Łukaszewski. Bielszczanie i firmy przekazały liczne upominki i vouchery. Aukcja rozpoczęła się od drobnych gadżetów - wylicytowano m.in. kraftowe piwo z Argentyny za 100 zł czy książkę bielskiego historyka Jakuba Krajewskiego pt. „Spacerem po Cygańskim Lesie” za 150 zł. Słoik miodu spadziowego z ula należącego do jednej z wolontariuszek za kwotę 150 zł wylicytował wiceminister Przemysław Koperski.

Bielska policja podaje, że WOŚP przebiega spokojnie. Nie odnotowano żadnych incydentów. Odwiedziliśmy sztab Grupy Ratownictwa PCK przy ul. Dworkowej, gdzie trwa liczenie pierwszych puszek.

Czytaj: Kolejne licytacje na WOŚP. Można zjeść kolację z prezydentem albo potrenować z piłkarzami

- Zbiórka przebiega bardzo burzliwie, to znaczy bardzo dużo się dzieje. Tak naprawdę gramy z WOŚP już od środy, w DK im. Jacka Lecha nadal odbywają się animacje. Przed nami jeszcze koncerty i licytacje, nadal można rejestrować się u nas jako dawcy szpiku kostnego. W całym Bielsku-Białej działa ok. 550 wolontariuszy, można ich rozpoznać po czerwonych plecakach - mówi Marcin Kudła, szef bielskiego sztabu.

Na Rynku rozpoczęły się koncerty. Pogoda dopisuje, nie pada i jest w miarę ciepło. Bielszczan przybywa. Na miejscu czekają liczne stoiska. Policja i straż pożarna prezentuje swój sprzęt i pojazdy. Do udziału w zbiórce oraz w przygotowanych z okazji 32. Finału WOŚP imprezach zaprasza prezydent Jarosław Klimaszewski:

 

Na placu Chrobrego jak zawsze kwestuje Krzysztof Łukaszewski, który bierze udział w WOŚP od ponad 20 lat. W tym roku pomaga mu wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Tradycyjnie już Chmielowych Podcieniach - lokalu pana Krzysztofa - odbędzie się wielka licytacja. Początek o godz 19.00.

Od wczesnych godzin porannych wolontariusze WOŚP zbierają pieniądze do puszek. W tym roku zebrana kwota ma być przeznaczona na sprzęt do diagnozowania i rehabilitacji płuc. Większość kwestujących wybiera miejsca, gdzie przecinają się ciągi piesze. Aby zbierało się raźniej, niektórzy chodzą w towarzystwie, z rodzinami, a także ze zwierzętami. Napotkać można też wolontariuszy w kolorowych przebraniach.

 

Na Rynku krwiodawcy mogą odwiedzić mobilny punkt poboru krwi. Stacjonarne stoiska WOŚP znajdują się m.in. na placu Chrobrego oraz przy wejściu do Galerii Sfera II. Po południu czekają nas liczne atrakcje.

Czytaj: WOŚP w Bielsku-Białej. Wioska rycerska, koncerty i wielka licytacja przed „światełkiem” PROGRAM

Podobnie jak rok temu wiele atrakcji przygotował Dom Kultury w Mikuszowicach. W planach kiermasz rękodzieła, spektakle, warsztaty, pokaz iluzji, zabawa taneczna, rodzinne party i punkt gastronomiczny z pizzą, ciastem, kawą, herbatą i napojami. Za przystankiem autobusowym wystawiony będzie wóz OSP z Mikuszowic Krakowskich oraz pojazdy Bielskich Klasyków Nocą. Swoją obecność potwierdziła policja. Na terenie zielonym, obok placu zabaw, Bractwo Śródziemia rozstawi Wioskę Rycerską.  

Dziś w Bielskim Klubie Jeździeckim Hubertus w Straconce dzieci oraz dorośli mieli okazję przez chwilę dosiąść wierzchowca i wraz z nim zrobić rundę honorową wokół hali. Datki trafią na WOŚP.

W zeszłym roku podczas 31. Finału WOŚP w Bielsku-Białej zebrano kwotę ponad 730 tys. zł. Nasza dzisiejsza relacja wraz z galerią zdjęć będzie aktualizowana. Wypatrujcie naszych dziennikarzy na mieście!

bb

Zdjęcia: Piotr Bieniecki i Adam Kanik