Wielu bielszczan wzięło udział w dzisiejszej mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele w Aleksandrowicach. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz Wojska Polskiego, gdzie oddano hołd poległym za wolność. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych.

Obchody w południe rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na placu Ratuszowym. Następnie na dawnym rynku w Białej częstowano grochówką i śpiewano pieśni patriotyczne. Msza św. w intencji Ojczyzny rozpoczęła się o godz. 14.00 w kościele w Aleksandrowicach. Przewodniczył jej bp Roman Pindel.

Zgodnie z wieloletnią tradycją po nabożeństwie uczestnicy przeszli na cmentarz Wojska Polskiego. Tam z udziałem kompanii honorowej 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, uroczyście wciągnięto flagę na maszt. Odczytano apel pamięci przy salwie honorowej. Na koniec oficjele złożyli kwiaty pod pomnikiem walczących o wolność i odśpiewano Rotę. 

W uroczystościach wzięli udział m.in. poseł Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek i Przemysław Drabek, wiceprezydent miasta Przemysław Kamiński oraz radni Szczepan Wojtasik, Konrad Łoś, Piotr Ryszka, Rafał Ryplewicz, Marcin Litwin, Piotr Kochowski, Tomasz Wawak, Jerzy Bauer i Adam Wykręt. 

Służby mundurowe reprezentowali m.in. szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej ppłk Artur Pracki, komendant miejski PSP w Bielsku-Białej bryg. Roman Marekwica, pierwszy zastępca komendanta miejskiego policji w Bielsku-Białej mł. insp. Grzegorz Jakubiec oraz komendant straży miejskiej Grzegorz Gładysz. W uroczystościach udział wzięły również środowiska kombatanckie i harcerze.

Zdjęcia: Piotr Bieniecki