Nie w grudniu, a wiosną przyszłego roku w Bielsku-Białej otwarte ma zostać Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Połączenie powstającego budynku z willą Rotha, w którym działa legendarne Studio Filmów Rysunkowych sprawi, że miejsce to stanie się nie lada atrakcją. OKO ma być interaktywnym i nowoczesnym muzeum w formie parku rozrywki. Potężna inwestycja kosztować będzie nawet 40 mln zł. W ostatnich dniach odwiedziliśmy plac budowy, by zobaczyć powstające wnętrza.

Centrum Bajki i Animacji w Bielsku-Białej pierwotnie miało zostać otwarte na przełomie listopada i grudnia tego roku. Ten termin, pomimo sukcesywnych postępów na placu budowy, okazał się zbyt odważny. Jak mówi w rozmowie z portalem dyrektor Maciej Chmiel, różne okoliczności zewnętrzne sprawiły, że wybór był między szybkim terminem, albo wysoką jakością. Stąd decyzja o otwarciu OKA w marcu 2024 roku.

Wykorzystają przepastne archiwa

Budowa nowej atrakcji rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Pierwszym krokiem była rozbiórka starych budynków, w których mieściło się legendarne Kino Studio oraz historyczne pracownie rysowników i animatorów. Teraz na tym miejscu stoi już nowy gmach połączony, wkrótce przeszkoloną, przewiązką z siedzibą SFR, czyli zabytkową Willą Rotha. Szacunkowa wartość inwestycji to ok. 40 mln zł, a środki na ten cel pochodzą Funduszy EOG, Ministerstwa Kultury i 2 mln zł z budżetu Bielska-Białej.

OKO będzie prawdziwym rajem dla miłośników animacji, zarówno tych młodszych, jak i starszych poprzez połączenie nauki z zabawą. Dzieci i ich rodzice będą mogli zanurzyć się w świecie atrakcji, bazujących na dorobku SFR, a główna ścieżka tematyczna prowadzić będzie gościa OKA przez powstający na jego oczach film animowany. W archiwum, które na nowo zostanie posadowione w nowym budynku, znajdzie się najcenniejszy skarb SFR - sześć tysięcy rolek taśm, zawierających tysiąc filmów, powstałych w ciągu 75 lat historii. Bielska wytwórnia kojarzona jest przede wszystkim z bajkami, natomiast duża część jej zbiorów to także docenione na zagranicznych festiwalach filmy dla odbiorców dorosłych.

Wszędzie interaktywne ekrany

- Nie chcemy mówić o tym jak o muzeum, bo to kojarzy się „skostniale”. Chcemy, żeby to było miejsce żywe, w którym nowoczesna technologia wprowadza nas w świat bajki. Goście OKA będą mogli wejść w środek przygód naszych postaci filmowych. Stworzyć własną bajkę. Będzie to też miejsce, w którym będziemy prezentować nasze nowe produkcje, na którymi pracujemy obecnie, jak seriale „Bystre Oczka” i „Warzywne Biuro Śledcze” - wyjaśniają osoby odpowiedzialne za realizację inwestycji. 

Nic dziwnego, bo zapowiada się bardzo ciekawie. W nowoczesnym budynku znaleźć można wiele pomieszczeń, w których odwiedzający będą mogli poznawać kolejne etapy rozwoju i historii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej aż do teraźniejszości. Wyższe piętra poświęcone będą wystawom. Już teraz nawiązywane są kontakty z innymi instytucjami, aby w przyszłości wymieniać się ekspozycjami.

Na zapleczu pomieści się dział rekonstrukcji, gdzie digitalizowane będą dawne produkcje. Na liczącej 800 mkw. powierzchni użytkowej znajdzie się też miejsce na nowoczesną salę kinową, gdzie powróci tradycja działającego tu kiedyś Kina Studio. Na parterze gości OKA przywita kasa biletowa, sklepik z pamiątkami oraz zawierający zdrową żywność bufet. Tak, by wycieczki mogły odpocząć w trakcie zwiedzania atrakcji.

Amfiteatr, murale i filmy na fasadzie

Dolna część elewacji będzie już niedługo w całości przeszklona, z kolei wyżej znajdować się będzie jasnej barwy beton architektoniczny. Na terenie znajdującym się za Willą Rotha powstaje amfiteatr. To miejsce również zostanie odpowiednio zagospodarowane. Ma ono służyć wydarzeniom plenerowym, koncertom czy spektaklom teatralnym, a na fasadzie budynku wyświetlane będą filmy. Obecnie trwa budowanie kolejnych warstw podbudowy, wkrótce jednak powstaną siedziska, ścieżki, ułatwienia dla niepełnosprawnych oraz nasadzone zostaną drzewa. Plac stanie się sceną przyszłych wydarzeń kulturalnych.

W nowym budynku znajdują się dwie windy, wejście do SFR od ul. Cieszyńskiej przebudowane zostanie zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Na fasadach sąsiednich kamienic powstać mają z kolei dwa murale wykonane przy współpracy wytwórni oraz Urzędu Miasta. Nierozstrzygniętą jeszcze, a ważną kwestią jest uporządkowanie sąsiadującego z budowanym obiektem terenowego parkingu, gdzie już wkrótce parkować będą autobusy z wycieczkami chętnych do obejrzenia OKA. To już zadanie dla bielskiego samorządu, który ma wizje budowy w tym miejscu parkingu wielopoziomowego.

Adam Kanik
[email protected]