Dziś przed południem rozpoczęły się 36. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2023, które potrwają do czwartku. Jak co roku, w hali pod Dębowcem pojawiły się tłumy wystawców i gości. To największe tego typu targi w Polsce - ponad 400 wystawców prezentuje swoje technologie. Poznać można nowinki dotyczące odnawialnych źródeł energii i wziąć udział w ciekawych konferencjach.

Kolejna edycja międzynarodowych Targów Energetab to wyjątkowa okazja do poznania nowoczesnych rozwiązań stosowanych w branży energetycznej jak również i biznesowe spotkania pomiędzy producentami urządzeń, a przedstawicielami energetyki, firm wykonawczych czy klientów. Ponad 400 polskich i zagranicznych wystawców prezentuje całe spektrum specjalistycznych maszyn i urządzeń, systemy informatyczne i telekomunikacyjne stosowane w energetyce czy innowacyjne technologie sieciowe.

- Jest mi niezmiernie miło powitać wszystkich na 36. Międzynarodowych Targach Energetab. Targi są największym tego typu miejscem spotka nie tylko w naszym kraju, ale też w tej części Europy. Bardzo się cieszę, że 433 wystawców prezentuje swoją ofertę. Podczas wydarzeń odbywają też się bardzo ciekawe konferencje, na które zapraszam - mówił Dariusz Mrzygłód, prezes spółki ZIAD.

Znaczącą część ekspozycji w hali targowej zajmują stoiska związane z odnawialnymi źródłami energii, elektromobilnością i technologiami przyjaznymi dla środowiska. Najnowsze rozwiązania prezentują producenci i dystrybutorzy paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Na otwartych terenach wystawowych zostały wydzielone trzy specjalne strefy: Strefa Odnawialnych Źródeł Energii - OZE, strefa Elektromobilności - SEL, strefa Praktycznych Pokazów technologii elektrycznych - SPP.

Podczas konferencji odbędą się panele o energetyce w kraju. Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii zaprezentuje z praktycznego punktu widzenia proces realizacji inwestycji z wykorzystaniem magazynów energii, a Stowarzyszenie Elektryków Polskich poruszy zagadnienia związane z transformacją energetyczną. Będzie można m.in. porozmawiać na temat metod zwiększenia udziału krajowych firm w wielkich inwestycjach energetycznych. Poruszona zostanie rola strony społecznej w biznesie.

Na uroczystości otwarcia targów nastąpiło wręczenie wyróżnień dla laureatów konkursów. Rozdano również honorowe odznaczenia. Zaproszono wielu znakomitych gości - parlamentarzystów, radnych miejskich i wojewódzkich oraz prezesów spółek. Zgromadzonych powitał prezydent Jarosław Klimaszewski. - Bardzo się cieszę, że targi z roku na rok osiągają poziom europejski. To jest duma dla miasta. Nie ma bardziej potrzebnego wydarzenia, kiedy mamy do czynienia z kryzysem energetycznym i szukamy nowych rozwiązań - mówił. Wyraził również nadzieję, że goście znajdą czas, aby zwiedzić piękne miasto.

- Wiem doskonale, że świat tak szybko się zmienia, że niektóre branże nie nadążają, a energetyka, jest tą, która bardzo często wyprzedza potrzeby. Dywersyfikacja źródeł energii jest jedną z najważniejszych potrzeb zabezpieczenia naszego kraju. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie tego typu wydarzenia, być może najważniejsze w tej części Europy - mówił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Głos zabrała także posłanka Mirosława Nykiel z KO. Jej zdaniem innowacyjność w Polsce mogłaby jeszcze bardziej przyspieszyć, gdyby Polska skorzystała ze środków z KPO. - Byłam na co najmniej dziesięciu poprzednich edycjach targów. Z wieloma przedsiębiorcami i innowatorami rozmawiałam. Najważniejsze jest to, żeby wszystkie spotkania, rozmowy i prezentacje przekuły się na dobry biznes - mówiła.

- Jest to absolutny zaszczyt i honor, że mogę brać udział w otwarciu tych najważniejszych targów w Europie. Jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej, która nie może odbyć bez idei. Jeśli chodzi o innowację to jestem spokojny, bo nie pierwszy raz jestem na targach i wiem, że spotykają się tutaj najlepsi inżynierowie i innowatorzy w Polsce. Wierzę, że dzięki wsparciu środowiska, uda się tą transformację przeprowadzić w sposób ekologiczny - dodawał poseł Przemysław Koperski z Lewicy.

O wysokim prestiżu międzynarodowych targów ENERGETAB 2023 świadczy objęcie ich honorowymi patronatami przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej a także Ministerstwo Aktywów Państwowych. Partnerem Strategicznym jest TAURON Dystrybucja.

Targi odbywają się w dniach 12-14 września na terenach ZIAD-u Bielsko-Biała. Wstęp bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Szczegółowy program wydarzenia - www.energetab.pl.

bb