Trzydniowe obchody święta Bielska-Białej rozpoczęły się. Przed południem ulicami miasta przeszła kolorowa parada, w której udział wzięły przedszkolaki, seniorzy, urzędnicy i bibliotekarze. W jej trakcie odsłonięta została ławeczka z postacią Lechosława Marszałka. W wydarzeniu wziął udział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Dni Bielska-Białej. Co, gdzie, kiedy? PROGRAM

Bębniarze towarzyszyli bielszczanom, którzy w wesołej paradzie przeszli z pl. Chrobrego pod bielski Ratusz. Kolorowa parada międzypokoleniowa rozpoczęła się o godz. 10.00. Był to wspólny zwariowany pochód przedszkolaków, seniorów oraz pracowników Książnicy Beskidzkiej, większość w strojach z lat 70.

W trakcie parady odsłonięta została ławeczka z postacią Lechosława Marszałka, twórcy Reksia, która stanęła kilka metrów obok pomnika psa. Na ławeczce obok reżysera usiadła pani Halina Filek-Marszałek. - Nie mogę w to uwierzyć. Spełniło się moje marzenie - mówiła wdowa po wybitnym twórcy.

Parada zakończyła się kilkanascie minut później na placu Ratuszowym, gdzie przedstawiciele urzędu powitali uczestników i symbolicznie razem z dziećmi rozpoczęli tegoroczne Dni Bielska-Białej.

W godz. 12.00-15.00 wydarzenia przeniosą się przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną przy ul. 11 Listopada. Tam odbywać się będzie tzw. bookcrossing - niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne przekazywanie książek. O godz. 15.00 w sali sesyjnej Ratusza odbędzie się spotkanie z zasłużonymi obywatelami miasta oraz BBohaterkami i BBohaterami. Później czas na „Magię biblioteki” - warsztaty dla dzieci, które w godz. 15.00-18.00 zorganizuje Dzielnicowa Biblioteka Publiczna.

ak