Wczoraj w BCK-u odbył się koncert z okazji 10-lecia istnienia Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. Marii Koterbskiej. W pierwszej części wydarzenia wspomniana została Maria Koterbska. Nad sceną pojawiały się archiwalne zdjęcia Bielska. 

To już dziesięć lat istnienia "piwnicy" prowadzonej przez Agnieszkę Szulakowską, w której dzieci i młodzież zdobywają i szlifują umiejętności muzyczne oraz aktorskie. Na koncert w Bielskim Centrum Kultury, oprócz aktualnych wykonawców, przybyli także "weterani", którzy występy z "piwnicą" mają już dawno za sobą. Niektórzy z odległych miast i zza granicy. Wielu z nich do dzisiaj występuje na scenach. Jako pierwszy wystawiono spektakl "Maria, Marysia" oparty na dziecięcych wspomnieniach Marii Koterbskiej.

Bogata scenografia i kostiumy ilustrowały okres życia wokalistki od jej narodzin do II wojny światowej. Występy młodzieży ilustrowały stare zdjęcia miasta wyświetlane nad sceną. Głównym wydarzeniem był koncert z okazji 10-lecia Bielskiej Piwnicy Artystycznej. Byli i obecni wychowankowie wykonali utwory klasyków polskiej piosenki, w tym Marii Koterbskiej, Michała Bajora, Agnieszki Osieckiej i Ewy Demarczyk.

Części z utworów towarzyszyły układy choreograficzne i różnorodne kostiumy. Zabrzmiały m.in. "Port Amsterdam", "Piosenka o Walcu Domino", "Salto", "Oczy tej małej", "Tomaszów", "Nie chcę więcej", "Flamandowie". W przerwie między częściami prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i wiceprezydent Adam Ruśniak złożyli Agnieszce Szulakowskiej gratulacje i podziękowania za działalność.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki