Przez całą niedzielę Bielsko-Biała gra razem z WOŚP! Wczesnym popołudniem na Rynku trwały próby przed zaplanowanymi na godz. 16.00 koncertami, w Galerii Sfera kwestują ratownicy medyczni, a przejażdżki na koniach prowadzi stadnina w Straconce. Tradycyjnie na placu Chrobrego kwestuje Krzysztof Łukaszewski, który po światełku do nieba zaprasza na licytację do Chmielowych Podcieni. Kto nie ma planów niech jedzie do Domu Kultury w Mikuszowicach Krakowskich.

Czytaj także: Jest lepiej niż rok temu, ale rekord nie został pobity! Liczenie trwa

W tym roku WOŚP gra pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! Żyj zdrowo w zdrowym świecie!" Fundacja planuje kupić m.in. urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów, analizatory do diagnostyki molekularne i do wykrywania produktów amplifikacji bakterii i grzybów, systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości czy komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych.

W Bielsku-Białej działają trzy sztaby WOŚP, na mieście spotkać można kilkuset wolontariuszy. Datki zbiera m.in. dyrektor BCK Małgorzata Chełchowska-Rak, a tradycyjnie już na placu Chrobrego ustawił się Krzysztof Łukaszewski (20.30 licytacje w Chmielowych Podcieniach). Na płycie Rynku w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa do tej pory krew oddało kilkanaście osób.

Czytaj także: Księża podjęli jednomyślną decyzję. Cała kwota z tacy trafiła do puszki WOŚP - foto

Ciekawy program z okazji dzisiejszego finału WOŚP przygotował Dom Kultury im. Jacka Lecha znajdujący się w Mikuszowicach Krakowskich. W programie znalazły się warsztaty plastyczne i ratownictwa medycznego prowadzone w sali widowiskowej oraz wioska rycerska, która zorganizowana została na placu za domem kultury. Odbędzie się zabawa taneczna dla małych i dużych. Tradycyjnie o 20.00 zaplanowano światełko do nieba i pokaz walk mieczami świetlnymi w wykonaniu Bractwa Śródziemia (galeria poniżej).

O godz. 16.00 główne imprezy rozpoczynają się na bielskim Rynku, gdzie zagrają: Zespół Pieśni i Tańca Bielsko, Amaya i Jovi, Ultramuffina, N.O.T. oraz The Djangos. Będzie grochówka i pokazy ratownictwa medycznego. W głównym bielskim sztabie WOŚP przy ul. Dworkowej kolejni wolontariusze oddają puszki (zdjęcie powyżej). Finał w naszym mieście przebywa bez zakłóceń i incydentów - poinformowano nas w sztabie. Nieoficjalny wynik zbiórki w Bielsku-Białej podany zostanie jutro. Rok temu zebrano 576 tys. zł.

Świetne nastroje panują wieczorem na Rynku, gdzie bielszczan rozgrzewa muzyka i grochówka. Z puszką WOŚP kwestuje m.in. patrol strażników miejskich, zobaczyć z bliska można Moskwicza z 1990 roku, który przywiózł do Polski uciekającą przed wojną 8-osobową ukraińską rodzinę (licytacja trwa TUTAJ). Do godz. 18.00 kwota zadeklarowana w bielskim sztabie PCK wynosiła 70 tys. zł.

Od godz. 20.30 w Chmielowych Podcieniach trwają legendarne już licytację. Za kwotę 600 zł wylicytowane zostały dwie filiżanki z logo Senatu przekazane przez poseł Mirosławę Nykiel. Tyle samo zapłacono za voucher dla pięciu osób na zwiedzanie zapory w Wapienicy, ale ze względu na duże zainteresowanie przygotowanie drugiego zaproszenia obiecał... prezydent Jarosław Klimaszewski (cena za drugi voucher osiągnęła 650 zł). Akwarela przekazana na aukcję przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską osiągnęła cenę 750 zł. Łącznie na licytację przeznaczono kilkadziesiąt przedmiotów lub zaproszeń.

Z okazji niedzielnego finału WOŚP w Agrafce zagrały zespoły rockowe i metalowe z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic oraz Żywca: SARS, Volt Ritual, SawDust i SIXMM (galeria poniżej). Wchodzący na koncert publiczność wrzucała wolne datki do puszki, w ten sposób zebrano kwotę kilku tysięcy złotych.

Kończymy naszą relację z 31. Finału WOŚP. Kwota w sztabie PCK na godz. 21.00 - 122 tys. zł.

Fotogaleria i wideo: Piotr Bieniecki i Adam Kanik