Od wczoraj restauracje mogą serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Zniesiono obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu pod warunkiem dystansu 1,5 m od innej osoby. Wieczorem zapełniły się ogródki na bielskim Rynku. Z możliwości wspólnego biesiadowania korzystało mnóstwo ludzi, głównie młodych. Niektórzy tańczyli na ulicy.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. W przypadku branży gastronomicznej oznacza to, że od 15 do 27 maja restauracje mogą serwować posiłki tylko w ogródkach.

Co drugi stolik w ogródku będzie musiał jednak pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Dopiero od 28 maja będzie możliwość konsumpcji w samych lokalach - pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia swoich miejsc będą mieli zakryte usta i nos. Obsługa kelnerska przez cały czas ma pracować w maseczkach.

Rząd od 15 maja zniósł obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby.

Foto: Piotr Bieniecki