W hołdzie dla niezwykłej bielszczanki w Bielskim Centrum Kultury odbył się wczoraj koncert pt. "I tak się trudno rozstać". Widowisko z wykorzystaniem multimediów, niezwykłych strojów z tamtych lat, w atmosferze kolorowych jarmarków, kawiarenek, liryki i dowcipu najlepszych polskich twórców oglądali z zachwytem szczęśliwcy, którym udało się kupić bilet.

Minęły ponad dwa miesiące od śmierci Marii Koterbskiej, niekwestionowanej damy polskiej piosenki, której utwory weszły na stałe do kanonu polskiej muzyki i doczekały się wielu wspaniałych interpretacji. Wczoraj w hołdzie dla niezwykłej bielszczanki w Bielskim Centrum Kultury odbył się koncert pt. "I tak się trudno rozstać”. Otworzyli go dyrektor BCK oraz prezydent Jarosław Klimaszewski, który ze sceny poinformował, że od teraz BCK będzie nosiło imię Marii Koterbskiej.

Usłyszeliśmy wielkie przeboje pani Marii - piosenki A. Osieckiej, M. Grechuty, W. Młynarskiego, J. Przybory w wykonaniu młodych adeptów sztuki wokalnej i aktorskiej, studentów szkół teatralnych, laureatów najważniejszych polskich konkursów piosenki, w tym wielu bielszczan. Na scenie pojawił się syn Marii Koterbskiej Roman Frankl, muzyk i aktor, który zaprezentował się jako wokalista i pianista. Było zabawnie ("Jesteśmy na wczasach"), lirycznie ("List do matki") i wspominkowo ("Augustowskie noce").

Wszystkie utwory opracował muzycznie bielski muzyk i pianista związany z grupą Lizard - Paweł Fabrowicz, projekt widowiska stworzyła i wyreżyserowała Agnieszka Szulakowska z Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. M. Koterbskiej, a kostiumy przygotował Victor de Baumont. Widowisko miało swoją prapremierę 28 lutego b.r. w klubie Metrum i podobnie jak wczorajszy koncert zakończyło się owacjami na stojąco.

Patronami koncertu byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, Roman Frankl, Agata Passent i jej Fundacja Okularnicy im. A. Osieckiej, Danuta Grechuta, Fundacja Ireny Kwiatkowskiej FiK, Piotr i Jaga Kofta z Fundacją "Pamiętajcie o ogrodach", Fundacja Wasowscy oraz Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Portal bielsko.biala.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.

Foto: Piotr Bieniecki