Murale są sztuką nietrwałą. Pojawiają się nowe, ale czasami w związku z remontami kamienic stare znikają. Rzadko dochodzi do ich uszkodzenia przez wandali. W Bielsku-Białej aktualnie znajdują się już 24 murale. Tylko w tym roku powstały cztery, łącznie z aktualnie malowanym. Na spacer szlakiem bielskich murali wybraliśmy się z Justyną Łabądź, kuratorką projektu "Obraz Miasta", który zaprasza do miasta polskich artystów street artu znanych w kraju i za granicą.

Murale zaczęły pojawiać się w Bielsku-Białej w latach 90. Jednym z pierwszych charakterystycznych było malowidło z 1996 autorstwa Dariusza Gierdala, stylizowane na dziecięcy rysunek, a przedstawiające leżącą kobietę w towarzystwie kotów. Mury pod wiaduktem kolejowym przy ul. PCK przez lata były miejscem, gdzie według niepisanej umowy streetartowcy mogli wyżyć się twórczo. Murale pojawiały się też na jednym z murów w okolicach Szpitala Wojewódzkiego.

- Street art jest sztuką nastawioną na człowieka. Pojawia się w jego naturalnej przestrzeni. Nie trzeba się wybierać do galerii, żeby ją obejrzeć, nie potrzebuje oprawy ani oświetlenia. Znajduje się w miejscach, gdzie ludzie mieszkają, żyją, pracują. Jest tworzona przez artystów z myślą o tym, że każdy może być odbiorcą. Oczywiście, murale powstające w dużej ilości mogą stanowić atrakcję miasta. Współpracujemy z Urzędem Miejskim, który widzi w nich potencjał: wydaje przewodnik, wspiera nasze działania - mówi Justyna Łabądź, inicjatorka wielu projektów.

Od około 2008 roku murale, w tym wielkoformatowe, tworzone są w sposób bardziej sformalizowany przy udziale instytucji miejskich. Od projektu "Obraz Miasta" z 2014 roku powstają regularnie, co najmniej jeden rocznie. Murale są sztuką efemeryczną, nietrwałą - pojawiają się nowe, ale czasami w związku z remontami kamienic stare znikają. W Bielsku-Białej aktualnie znajdują się już 24 murale. Tylko w tym roku powstały cztery, łącznie z aktualnie malowanym.

W dobie pandemii warto wybrać się na spacer po galerii sztuki, jaką stanowią bielskie ulice. Dotarcie do wszystkich murali ułatwia mapa, której można użyć w telefonie, klikając TUTAJ. W BWA oraz w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej otrzymać można dwujęzyczną broszurę - przewodnik "Murale" wydany przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Czasem odbywają się zorganizowane spacery szlakiem murali.

***

Na zdjęciach prace: Twożywo "To tłum" (2008), Małgorzata Rozenau "Czułość drzew" (2018-2019), Karolina Zdunek "Okna" (2008), Mateusz Gapski - BEZT "Blue Monday" (2017), Piotr Graff "Bielsko-Biała to plac zabaw" (2015), Joanna Stańko "Wielki błękit" (2008), Jacek Grabowski, Piotr Wisła - mural upamiętniający bielskie tramwaje (2013), Mariusz Waras "m-city 744" (2014), Turbos "Sowa" (2014), Projekt ETNOGRAFF "Pasterz" (2014), Dawid Celek "Zielone Płuca" (2018), Małgorzata Rozenau, Dariusz Paczkowski - mural Ireny Sendlerowej (2014), Swanski "Scalenie" (2018), Ewa Ciepielewska "Święto drzewa" (2020).

Foto: Piotr Bieniecki