Wielu bielszczan odwiedziło wczoraj cmentarz ewangelicki przy ul. Frycza Modrzewskiego. Zorganizowane zwiedzanie nekropolii odbywa się kilka razy do roku, ale za każdy razem można dowiedzieć się czegoś nowego o historii miasta i jego dawnych mieszkańcach. W rolę przewodnika wcielił się architekt krajobrazu i społecznik Darek Gajny. Prowadzona była kwesta na rzecz rewitalizacji.

Pięknie położony cmentarz przez lata niszczał, był rozkradany i zarastał. Wielokrotnie pisaliśmy o jego historii i inicjatywach związanych z jego ratowaniem. Stan cmentarza stopniowo się poprawia, lecz przed wolontariuszami skupionymi wokół Komitetu Ratowania Starego Cmentarza nadal dużo pracy.

Komitet na bieżąco konserwuje groby wymagające najpilniejszych prac oraz sprząta dotychczas uporządkowane części nekropolii. Dzięki pracy jednej z wolontariuszek odsłonięto kwaterę dziecięcą. Wiele wcześniej szczelnie zarośniętych grobów, alejek i kwater jest już dostępnych. Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów - grobowiec rodziny Sennewaldt wrócił na cmentarz z pracowni konserwatorskiej. Jeżeli wystarczy pieniędzy, na wiosnę znów będzie złożony i trafi na swoje dotychczasowe miejsce.

W przyszłości na cmentarzu ma powstać park pamięci, który będzie pełnić funkcję muzeum historii Bielska oraz sztuki i architektury nagrobkowej. Byłaby to pierwsza taka atrakcja turystyczna w kraju. Wolontariusze zapraszają wszystkich chętnych do dołączenia do komitetu i pomocy przy ratowaniu bezcennego pomnika lokalnej historii. Zapewniają, że praca przynosi nie tylko ogromną satysfakcję, ale ze względu na spokój i bliskość przyrody działa relaksująco.

Społecznicy stale poszerzają wiedzę o cmentarzu i historii pochowanych na nim ludzi. Pracują pod fachową kontrolą i nadzorem. Komitet z niecierpliwością czeka na wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017, gdyż jeden z projektów osiedlowych dotyczył cmentarza. Wszystkie bieżące informacje o pracach komitetu oraz dane kontaktowe znaleźć można TUTAJ. Informacji udziela również telefonicznie Darek Gajny: 606 937 328.

Pomoc finansową można przesyłać na konto Komitetu Ratowania Starego Cmentarza, który działa przy parafii ewangelicko-augsburskiej. Numer konta: 45 1020 1390 0000 6802 0497 7098.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki
Warunki zakupu i wykorzystania zdjęć