Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak psy służące w policji to nie tylko przyjaciele, lecz i współpracownicy oraz narzędzia pracy. Potrafią bronić, tropić, odszukiwać zaginionych, a także wykrywać narkotyki, materiały wybuchowe oraz ludzkie szczątki.

Wraz z zespołem przewodników psów służbowych wydziału prewencji KMP w Bielsku-Białej pracuje osiem psów patrolowo-tropiących. Jeden z nich został przeszkolony do wykrywania materiałów wybuchowych. Pracy ma sporo. W ub. roku policja była 150 razy wzywana do alarmów bombowych oraz do zabezpieczenia niewybuchów, głównie z okresu II wojny światowej. Wkrótce do zespołu dołączy jeszcze jeden "specjalista" w tej dziedzinie.

Pozostałe psy biorą udział w patrolach na terenach zielonych, wspomagają działania prewencyjne polegające m.in. na zabezpieczaniu imprez sportowych, tropią sprawców przestępstw, a także odnajdują osoby zaginione w górach i lasach naszego regionu. Codziennie wspierają pracę policjantów przy podejmowanych przez nich interwencjach. Psy potrafiące wykrywać narkotyki przyjeżdżają do Bielska-Białej z Katowic.

Na co dzień, gdy nie zachodzi bezpośrednie zagrożenie, zwierzęta są posłuszne i zdyscyplinowane. Biorą także udział w zajęciach w szkołach i przedszkolach. Zarówno w przedszkolu w Łazach koło Jasienicy, jak i SP w Świętoszówce - gdzie policjanci przeprowadzili w zeszły piątek zajęcia - dzieci były oczarowane psim funkcjonariuszem i jego umiejętnościami. Przy okazji poznały rolę psów w służbach mundurowych oraz nauczyły się, jak bezpiecznie postępować ze zwierzętami w przypadku zagrożenia.

Obszerny artykuł o szkoleniu i codziennej służbie bielskich psów policyjnych zamieścimy wkrótce.

Tekst i foto: Piotr Bieniecki