Na zawodach podjęto próbę pobicia rekordu świata z zasłoniętymi oczami. Na ułożenie popularnej kostki mistrzom wystarczy pięć sekund.

Wczoraj w OSR ?Victoria? odbyły się Mistrzostwa Bielska-Białej w układaniu kostki Rubika. Turniej był eliminacją Śląskiej Ligi Speedcubingu, która składa się z dziesięciu zawodów organizowanych w różnych miastach województwa śląskiego. W bielskich mistrzostwach uczestniczyło ponad 130 zawodników, w tym kilku gości z ojczyzny kostki Kubika (Węgry) oraz mieszkańców naszego miasta.

Od kilku lat ta gra przeżywa renesans. Kostki Rubika są różne. Zaczynają się od małych: 2x2x2, a kończą na wielkich: 11x11x11. W zawodach rywalizowano w układaniu najpopularniejszych kostek: 3x3x3 i 4x4x4, a także pyraminx (w kształcie piramidy) oraz megaminx. Jeden z zawodników podjął nawet próbę pobicia rekordu świata w układaniu kostki z zasłoniętymi oczami. Niestety, nie powiodła się, choć uzyskany przez śmiałka czas (ok. 28 sekund) jest rezultatem marzeń wielu mistrzów tej gry.

Przy układaniu przydatne okazują się sztuczki mnemotechniczne ułatwiające zapamiętanie algorytmu postępowania. Kostkę 3x3x3 układa się w czasie od 5 do 10 sekund. Liczy się nie tylko sprawne myślenie. Ważne są też szybkie palce.

Foto: Piotr Bieniecki