Nie kryją radości i dumy druhny oraz druhowie z OSP Komorowice Krakowskie, którzy dziś oficjalnie otrzymują nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA Scania p-370. Samochód zastąpi wysłużonego Jelcza 442, który zostanie sprzedany.

Początkiem sierpnia do strażnicy OSP Komorowice Krakowskie przyjechał nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, z pomocą którego strażacy będą mogli kontynuować pomoc niesiona mieszkańcom miasta. Dziś na placu Niemczyka w Bielsku-Białej nastąpiło oficjalne przekazanie i poświecenie nowego pojazdu.

- W zasadzie dla mieszkańców Komorowic, miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego nic się nie zmienia, gdyż jest to wymiana wysłużonego samochodu ciężkiego ratowniczo-gaśniczego, natomiast zmienia się dla nas, gdyż mamy do dyspozycji samochód nowocześniejszy, w pełni wyposażony w nowoczesny sprzęt. W najbliższym czasie zostanie zatankowany środek pianotwórczy i zostanie wprowadzony do podziału bojowego, czyli będzie mógł wyjeżdżać do akcji - powiedział nam dh. Michał Gocek, prezes jednostki OSP Komorowice Krakowskie.

Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA został zabudowany na 2-osiowym podwoziu Scania P370B4X4HZ XT. Jest napędzany silnikiem o maksymalnej mocy 272 kW (370 KM). Obszerna, ergonomiczna kabina załogowa przeznaczona jest do przewozu sześcioosobowej załogi. Kierowca pojazdu ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym.

Z przodu na podstawie cynkowanej zamontowana została wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg z liną o długości 28 metrów. Aluminiowe nadwozie pożarnicze ma siedem skrytek sprzętowych. Wewnątrz umieszczone zostały półki oraz wysuwane szuflady i podesty, umożliwiające przewóz armatury i sprzętu. Wszystkie skrytki zamykane są wodo- i pyłoszczelnymi żaluzjami aluminiowymi.

Pojazd wyposażony został w zbiornik na wodę o pojemności 5000 litrów. Wykonany jest on z materiałów kompozytowych. Zbiornik środka pianotwórczego stanowi integralną część zbiornika na wodę i ma pojemność 500 litrów. Z tyłu nadwozia pożarniczego w przedziale pompowo-sprzętowym umieszczono autopompę o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.
Płaski dach nadwozia został wykonany w formie podestu roboczego, ma wbudowane oświetlenie.

Na dachu zamontowane ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności od 1600 do 3200 l/min, skrzynię aluminiową, mocowania na drabinę pożarniczą i węże ssawne. Oświetlenie terenu nocą zapewnia wysuwany pneumatycznie maszt z reflektorami LED o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lm.Pojazd wyprodukowany przez firmę SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Samochód zakupiono w kwocie blisko 1,3 mln zł z dotacji:
- Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej - 600 tys. zł,
- Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach - 600 tys. zł,
– Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 100 tys. zł.

Strażacy z OSP Komorowice Krakowskie składają serdeczne podziękowania dla wszystkich urzędników, firm i różnych osób za pomoc w zebraniu środków na sfinansowanie zakupu nowego pojazdu,  a mieszkańcom dziękują za liczne przybycie na uroczystości.

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro