W godzinach wieczornych do oficera dyżurnego policji wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w naczepie tira stojącego na terenie firmy przy ul. Zacisznej w Jaworzu najprawdopodobniej są ludzie. Wysłano patrol policji.

Zgłoszenie wpłynęło około godz. 17.28. Po dojeździe na miejsce policjanci potwierdzili, że w naczepie są ludzie. Wezwano Straż Graniczną. W toku czynności ustalono, że w naczepie tira było pięć dorosłych mężczyzn narodowości afgańskiej.

- Mężczyźni zostali przez nas zatrzymani. Afgańczycy podróżowali w naczepie samochodu ciężarowego. Przekroczyli granicę nielegalnie, podstępem i w ukryciu - powiedział nam chor. szt. Szymon Mościcki ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak dowiedział się nasz portal, badanie lekarskie wykazało, że mężczyźni są zdrowi. W dalszej kolejności zostaną przesłuchani w obecności tłumacza. Straż Graniczna ustali, jaki kraj był celem ich podróży. Dalszy los nielegalnych imigrantów będzie zależał m.in. od tego, czy wcześniej składali wnioski o status uchodźcy. Trwają dalsze czynności Straży Granicznej.

Tekst i foto: Mirosław Jamro