Osiem zastępów straży pożarnej uczestniczyło w gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego przy ul. Słonecznej w Bierach. Z budynku strażacy wynieśli dwie 11-kilogramowe butle z gazem.

Zgłoszenie wpłynęło do WCPR o godz. 19.19. Wynikało z niego, że pali się budynek, jest duże zadymienie i widać ogień. - Ogień i dym wydobywał się spod dachu. Lokator zdążył wyjść z budynku przed naszym przybyciem. Mężczyzna potwierdził, że w środku nie ma nikogo. Nasze działania polegały na podaniu dwóch prądów wody na dach budynku oraz jednego prądu wody do wnętrza w celu schłodzenia butli z gazem do bezpiecznej temperatury. Chwilę później butle zostały wyniesione na zewnątrz - powiedział nam kpt. Bartłomiej Ćwiertnia z JRG2 w Bielsku-Białej.

Akcję ratowniczo-gaśniczą utrudniał duży mróz oraz panele fotowoltaiczne znajdujące się na części dachu. Na szczęście, ogień nie zdążył objąć paneli. Na miejscu zdarzenia bardzo szybko pojawił się mieszkający w pobliżu strażak PSP, który przekazał zastępom istotne informacje.

Po ugaszeniu pożaru działania strażaków polegały na rozebraniu spalonej części konstrukcji dachu i dogaszeniu wszystkich zarzewi ognia. Wskutek pożaru spłonęło poddasze budynku wraz z wyposażeniem oraz okolice komina na parterze. Prawdopodobną przyczyną pożaru było rozszczelnienie przewodu kominowego. W akcji uczestniczyły zastępy straży pożarnej z JRG1, JRG2, OSP Jasienica, OSP Świętoszówka oraz policja.

Tekst i foto: Mirosław Jamro