Pod hasłem „Zdejmuj maskę” w południe na placu Chrobrego w Bielsku-Białej rozpoczęła się manifestacja przeciwników obostrzeń sanitarnych wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Podobne manifestacje zapowiedziano w całym kraju.

- Powołując się na polskich profesorów i lekarzy - dr Zbigniewa Martykę, prof. dr hab. n. med. Ryszarda Rutkowskiego, lek. Pawła Basiukiewicza i innych - żądamy zaniechania wszelkich testów, izolacji i kwarantanny. Największe autorytety światowe (m.in. prof. Sucharit Bhakdi, prof. John Ioannidis, prof. Klaus Puschel) twierdzą, że nowy koronawirus COVID-19 NIE różni się od innych koronawirusów, że liczba osób, dla których ten wirus okazał się śmiertelny jest o wiele razy niższa niż podają oficjalne dane. Nieuzasadnione jest generowanie paniki i strachu oraz ograniczanie praw obywatelskich - mówi zaproszenie na protest, który zapowiedziano na 10 października w całej Polsce.

„Marsz o wolność” to kontynuacja protestów, które odbyły się w Polsce od początku ogłoszenia epidemii, a zwłaszcza 6 czerwca, 10 lipca, 16 sierpnia i 12 września 2020. O rezultatach działań policji w związku z manifestacją w Bielsku-Białej piszemy w artykule Blisko 40 mandatów i wniosków do sądu - po dzisiejszej demonstracji antycovidowców).

Tekst, foto i film: Mirosław Jamro