Mario Biondi to największa gwiazda nadchodzącej Bielskiej Zadymki Jazzowej. Wokalista swym charakterystycznym „czarnym głosem” uwodzi publiczność na całym świecie. W Bielsku-Białej wystąpi podczas jedynego koncertu w Polsce!

Koncert włoskiego wokalisty, w ramach „International Jazz Fest” Bielskiej Zadymki Jazzowej, odbędzie się 22 czerwca w Bielskim Centrum Kultury. Będzie to drugi z trzech festiwalowych dni.

- Jesteśmy szczęśliwi, że podczas festiwalu usłyszymy kolejną gwiazdę na światowym poziomie. Biondi jest jednym z najwybitniejszych wokalistów jazzowo-soulowych, cieszącym się uznaniem na całym globie. Przyjedzie do nas z grupą znakomitych muzyków. Dadzą show, którym zachwycili podczas obecnej trasy publiczność w Barcelonie, Madrycie, Budapeszcie, Melbourne, Sidney czy Casablance - mówi Jerzy Batycki, dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej.

- Pierwszy raz usłyszałem Biodiego na żywo w 2018 roku we Lwowie, podczas zaprzyjaźnionego z Zadymką Leopolis Jazz Fest. Byłem dość sceptycznie nastawiony do koncertu Włocha śpiewającego standardy muzyki amerykańskiej. Ale po chwili mogłem się tylko zachwycać tym, jak melodyjny i charakterystyczny ma głos, jak nim znakomicie operuje i jak dobrzy muzycy mu towarzyszą. Ogromne wrażenie robi też repertuar, w którym jazz jest tylko jednym z elementów, bowiem Biondi wyciąga to, co najlepsze także z soulu, R&B i latino. Jego koncerty to gwarantowana dobra zabawa i wyśmienity nastrój - dzieli się wrażeniami Jerzy Batycki.

 

Mario Biondi słynie z głębokiego, ciepłego głosu, przywodzącego na myśl największych czarnych artystów muzyki soul i blues, takich jak Barry White, Isaac Hayes czy Lou Rawls. Na koncie ma cztery platynowe albumy, przy których współpracował z najlepszymi muzykami świata. A zaczynał od śpiewania w kościelnych chórach i nagrywania dla małych firm fonograficznych jako wokalista sesyjny. W 1988 roku pojawiła się przed nim wielka szansa – wystąpił jako suport podczas trasy Raya Charlesa po Włoszech.

W 2006 roku, po latach współpracy z włoskimi i międzynarodowymi gwiazdami wydał swój pierwszy singiel - „This is what you are”. Utwór pojawił się na licznych kompilacjach tanecznych, ale skok jakościowy nastąpił, gdy piosenka trafiła do pierwszej dziesiątki najczęściej emitowanych piosenek Normana Jaya w kultowym programie nadawanym w radiu BBC. Od tego momentu jego kariera nabrała tempa.

Albumem potwierdzającym jego pozycję na międzynarodowym rynku muzycznym był „Sun”, wydany w 2013 roku. W tym samym roku odbył się jego triumfalny koncert w Royal Albert Hall w Londynie. Od tego czasu regularnie wydaje kolejne płyty i z powodzeniem koncertuje na całym świecie. Jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych włoskich artystów XXI wieku.

 

22 czerwca Mario Biondi wystąpi po - rozpoczynającym się o 19.00 - wielkim, mającym aż trzy odsłony koncercie Krzysztofa Ścierańskiego, uznawanego za najlepszego basistę w Polsce. Legendarny artysta świętuje w ten sposób 70. urodziny. W Bielsku-Białej zagra solo, następnie z nowym składem New Quartet, a na koniec zachwyci nas projektem International Edition, który to jest pełen improwizacyjnego ducha i wpływów kultury Wschodu.

Jakby tego było mało w ten sobotni wieczór, to po wydarzeniach w Bielskim Centrum Kultury zaplanowano otwartą imprezę w pobliskiej restauracji Chopina 5. Rozpocznie się około godz. 23.00. Tamże pod raz pierwszy odbędzie się zadymkowe jam session. Będziemy mieli szansę usłyszeć muzyków związanych z Zadymką, jej gości, a - przy odrobinie szczęścia - także gwiazdy wieczornych koncertów!

Krzysztof Ścierański
Mario Biondi

Bielskie Centrum Kultury
22 czerwca, sobota, godz. 19.00

Jam session
Restauracja Chopina 5
22 czerwca, sobota, godz. 23.00

Więcej o festiwalu na stronie internetowej Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Bilety do nabycia TUTAJ.

Artykuł sponsorowany