Anna Szwed-Szczygieł od środy znów może pełnić obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej - ustalił portal. Dziś otrzymała pismo od ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, który wycofał swój wniosek o jej odwołanie.

Wniosek o odwołanie sędzi Szwed-Szczygieł wpłynął w drugiej połowie marca i od tamtego momentu prezes Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej była zawieszona w pełnieniu obowiązków. Kilka dni później w jej sprawie zebrało się tzw. kolegium. Zgodnie z ustawą, tworzyli je prezesi Sądów Rejonowych z Bielska-Białej, Cieszyna oraz Żywca powołani przez Zbigniewa Ziobrę. W głosowaniu jednogłośnie odrzucili wniosek. 

Minister miał drugą i ostatnią możliwość, by odwołać prezes Szwed-Szczygieł - wniosek do tzw. neo-KRS. - Negatywna opinia Krajowej Rady Sądownictwa jest dla ministra sprawiedliwości wiążąca, jeżeli uchwała w tej sprawie została podjęta większością dwóch trzecich głosów - brzmi przepis ustawy.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, minister Adam Bodnar nie zdecydował się na taki krok. Dziś do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej wpłynęło pismo z którego wynika, że uchylono zawieszenie w wykonywaniu obowiązków prezes Szwed-Szczygieł, a minister odstąpił od zamiaru jej odwołania ze stanowiska.

bak