Jacek Nowakowski zdobył blisko 91 proc. głosów kolegium elektorskiego i do 2028 roku będzie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Będzie to druga i ostatnia kadencja naukowca specjalizującego się w mechanice samochodowej.

Obecny rektor, który w 2020 roku na stanowisku zastąpił prof. Jarosława Janickiego, uzyskał 50 z 55-osobowego kolegium elektorskiego, które oddało głos we wtorkowych wyborach. Jacek Nowakowski w wyborach nie miał rywala. Ta sytuacja w kontekście promocji uczelni do rangi uniwersytetu nie może dziwić.

Naukowo dr. hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. UBB zajmuje się zasilaniem i sterowaniem silników spalinowych, ich modelowaniem procesu roboczego oraz eksploatacją układów napędowych. Wyniki swoich prac dotyczących doładowania silników prezentował m.in. na Konferencji SAE w Detroit w USA. Był kierownikiem dwóch projektów naukowo-badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także wykonawcą w dziewięciu projektach naukowo-badawczych, w tym międzyuczelnianych.

Prywatnie rektor-elekt interesuje się lotnictwem, historią, malarstwem, chętnie jeździ również na nartach.

bb