Dziś w BCO-SM w Bielsku-Białej otwarto Bielskie Centrum Badań Klinicznych. To drugi w województwie śląskim ośrodek badań klinicznych. Stanie się miejscem kompleksowej diagnostyki i leczenia w szczególności pacjentów onkologicznych.

To wspólna inicjatywa BCO-SO i Grupy American Heart of Poland. Pierwsze badania w Bielskim Centrum Badań Klinicznych już się rozpoczęły. W ośrodku znajdują się m.in. gabinety lekarskie i zabiegowe, laboratorium, oddział dziennej chemioterapii, pracownie cytostatyków oraz sale z łóżkami dla chorych.

- Bardzo mnie cieszy ta inwestycja. Gdy dwa lata temu ówczesny dyrektor Lech Wędrychowicz pojawił się z pomysłem, by w dawnym oddziale neurologii stworzyć centrum badawcze American Heart of Poland, to spodobała się nam ta idea - przypomina Przemysław Kamiński, wiceprezydent Bielska-Białej.

- Gdy dołożymy do tego, że Śląski Uniwersytet Medyczny wchodzi do Bielska-Białej, to wszystko to zaczyna napawać optymizmem. Dla nas to możliwość rozwoju. Patrząc na samo wystąpienie SUM, który chce przejąć Szpital Wojewódzki, to poziom szpitalnictwa znacznie się podniesie - mówi wiceprezydent.

- Czy publiczny szpital, niebędący jednocześnie ośrodkiem akademickim, powinien prowadzić badania kliniczne? Moim zdaniem - tak. Dlaczego? Przede wszystkim - dla pacjenta, który w sytuacjach czasami podbramkowych ma alternatywne możliwości leczenia. Dla lekarzy - tylko w ten sposób zdobywają doświadczenie kliniczne, potrafią prowadzić badania naukowe w sposób uporządkowany, poprawiają swoją metodykę, a w konsekwencji pojawiają się doniesienia naukowe, konferencje i szpital się rozwija. Dla szpitala to prestiż i dodatkowe źródło finansowania - mówił dr n. med. Piotr Zdunek, dyrektor BCO-SM.

- Ze strony szpitala został oddany wyremontowany oddział, który jest wydzierżawiany przez spółkę American Heart of Poland, a wszystkie wątpliwości dotyczące prowadzenia poszczególnych badań rozwiązujemy na zasadzie negocjacji. To nie jest zły pomysł, aby w publicznych jednostkach taka forma partnerstwa publiczno-prywatnego była rozwiązaniem dla prowadzenia badań klinicznych. To wszystko jest bardzo bezpieczne z punktu widzenia finansowania i organizacji - przekonywał ceniony radiolog.

- Postęp i nowoczesne technologie nie mogą zaistnieć w świecie medycyny bez badań klinicznych. Dziś ruszamy w nową drogę z bagażem doświadczeń w badaniach klinicznych i przedklinicznych. Nasze Centrum Badawczo-Rozwojowe w tym się doskonali. Medycyna to nie tylko leczenie i diagnostyka, ale też rehabilitacja, profilaktyka oraz wkład w zakresie edukacji, dydaktyki i badań. To miejsce jest ramą, którą w najbliższych latach, wspólnie z dużym ośrodkiem publicznym, będziemy wypełniać - zapewnił dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland.

- Tutaj, w Bielsku-Białej, możemy się przyczynić do ogromnego rozwoju nauki, a co za tym idzie - będziemy te nowe technologie wprowadzać do praktyki - zauważyła senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

mak