Poznaj najczęstsze przyczyny powstawania zajadów oraz dowiedz się, co zrobić, by je zlikwidować i zapobiegać ich nawrotom.

Pękające kąciki ust nazywane również zajadami to problem, który nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również jest bolesny, wywołuje dyskomfort i utrudnia jedzenie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Warto się nad nimi zastanowić, szczególnie jeśli ta dolegliwość regularnie powraca.

Dlaczego kąciki ust pękają?

Jedną z najczęstszych przyczyn zajadów jest nieprawidłowa dieta. Niedobory witamin i cennych składników mineralnych szybko odbijają się na kondycji warg. Czego może brakować Twojemu organizmowi, gdy pojawiają się pęknięcia w kącikach ust? Przede wszystkim mogą to być witaminy z grupy B. Jeżeli jednocześnie zaobserwowałaś u siebie łuszczący się naskórek, przesuszone oczy, prawdopodobnie przyda Ci się suplementacja i wprowadzenie do jadłospisu więcej dobrego nabiału oraz jaj.

Kolejną popularną przyczyną powstawania zajadów są zakażenia grzybicze, bakteryjne lub wirusowe. Problemy tego typu najczęściej dotyczą osób o obniżonej odporności oraz małych dzieci, które wkładają do buzi brudne rączki i rozmaite przedmioty. W takich przypadkach może być wskazane leczenie farmakologiczne.

Nie można pominąć faktu, że pękaniu kącików ust sprzyjają niekorzystne warunki atmosferyczne, mróz, wiatr, silne promienie słoneczne, a także nawyk oblizywania warg. Takie czynniki powodują wysuszenie delikatnej skóry, z czym wzrasta jej podatność na uszkodzenia.

Zdarza się także, że pękające kąciki ust to jeden z objawów niektórych chorób skórnych np. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy.

Jak zapobiegać powstawaniu zajadów?

Najważniejszą kwestią jest wytypowanie przyczyny i zapobieganie jej, a także właściwa pielęgnacja. Zadbane, dobrze nawilżone usta będą bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także na drobnoustroje, które mogłyby je zaatakować. Zwróć uwagę na swoją dietę, wzbogać ją o wit. B2, czyli ryboflawinę i pij duże ilości wody przez cały rok, nie tylko latem. Jeżeli zauważysz u siebie nawyk oblizywania ust, dotykania go palcami czy nawet telefonem, postaraj się wykluczyć takie zachowania.

Pielęgnację ust zacznij od złuszczenia martwego naskórka. Zastosuj w tym celu specjalny peeling do ust i sięgaj po niego minimum raz w tygodniu. Zawsze, a szczególnie wówczas, gdy Twoje wargi są spierzchnięte, noś przy sobie balsam do ust, który aplikowany kilka razy dziennie, pozwoli Ci zachować miękką, nawilżoną skórę ust. Latem wybierz balsam z wysokim filtrem UV. Zimą świetnie się sprawdzi tłusta wazelina do ust, która zabezpieczy je przed mrozem.

Jak pozbyć się pęknięć w kącikach ust?

Gdy pojawią się zajady, warto zacząć od zniwelowania przyczyn. Możesz zacząć od zmiany swojej diety, włączyć do niej suplementację wit. B2 oraz zadbać o wysoką higienę jamy ustnej. Nawilżaj całe usta delikatnymi specyfikami regenerującymi z wyciągiem z roślin oraz dodatkiem wit. E. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, udaj się do lekarza, który pomoże Ci ustalić przyczynę i zaleci adekwatne leczenie. Pamiętaj, że o ile szybko wyleczone zajady nie zostawiają po sobie śladów, o tyle po tych, które długo się utrzymywały, mogą powstać niewielkie blizny.

Artykuł sponsorowany