Mieszkańcy Lipnika informują o pyle unoszącym się w powietrzu i osiadającym na oknach. To zapowiadany od kilku dni saharyjski pył, który dotarł do Polski i zabarwił niebo na mętny, żółtawy kolor. Najwięcej pyłu widoczne będzie w poniedziałek.

Dziś w południowej Polsce zauważalne jest nietypowe zjawisko. Chodzi o pojawiający się na samochodach i oknach żółty pył. Innego koloru niż zwykle jest także niebo nad nami, które przybrało barwę sepii. To dlatego, że w wyniku ciepłych prądów zwrotnikowych nad Polskę dotarł zapowiadany od kilku dni pył znad Sahary. Problem już teraz został dostrzeżony przez mieszkańców Lipnika w Bielsku-Białej.

Takie zjawisko, jak informuje IMGW, zdarza się rzadko, czasami kilka razy w roku. Do Polski napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad północnej Afryki, w związku z tym padł też marcowy rekord temperatury w naszym kraju - 26,3 st. C pokazały dziś termometry w małopolskim Tarnowie.

Niebo w niektórych częściach kraju, w tym także w Bielsku-Białej zrobiło się mętne i jest zabarwione na żółto. Szczególnie duża ilość saharyjskiego pyłu nad naszym krajem ma zalegać w poniedziałek. 

ak