Projekt „Marka lokalna Bogactwo Ziemi Bielskiej” wspiera zasoby poszczególnych gmin. Chodzi o unikatowe i charakterystyczne lokalne skarby tradycji, kulinariów czy wyrobów rzemieślniczych. Ideą przewodnią jest wykorzystanie potencjału bogactwa przyrodniczego i kulturowego regionu. Poniżej przestawiamy drugą część laureatów:

SOKI Z BESKIDZKIEJ TŁOCZNI

Beskidzka Tłocznia to rodzinna firma produkująca w pełni naturalne soki, bez dodatku wody, cukru, sztucznej witaminy C czy konserwantów. Wykorzystuje wyselekcjonowane jabłka z lokalnych sadów. Stosuje metodę „tłoczenia na zimno” i utrwalanie termicznie przez proces łagodnej pasteryzacji, dzięki czemu soki zachowują naturalny smak i cenne substancje odżywcze. W ofercie znajdują się soki jabłkowe (dostępne przez cały rok) oraz sezonowo – łączące jabłka z innymi owocami lub warzywami, między innymi malinami, aronią, marchewką, burakami, rabarbarem, truskawkami. Tłocznia oferuje też możliwość wyprodukowania zdrowego soku z własnych owoców, co jest sposobem na zagospodarowanie pełnowartościowych owoców, które rosną w naszych przydomowych ogrodach.

https://beskidzkatlocznia.pl/

MEBLE NA WYMIAR OD PRYMSTOL DESIGN

To rodzinna firma z długą historią na rynku stolarskim, na którym działa od 1989 r. Zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem mebli na wymiar według potrzeb i preferencji klientów. W swojej ofercie ma kuchnie, szafy przesuwne, meble łazienkowe, sypialnie, garderoby i zabudowy wnęk oraz meble użytkowe: sklepowe, biurowe, medyczne. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym i szerokim wyborem materiałów, kolorów i kształtów. Stosuje nowe technologie i zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, co pomaga w utrzymaniu wysokich standardów, jeśli chodzi o jakość produktów, ich funkcjonalność i wytrzymałość.

https://www.prymstol.pl/

BETI RZĄDZI W KUCHNI

To rodzinna firma, która powstała z przekazywanej z pokolenia na pokolenie pasji do gotowania. Oferuje catering na różnego rodzaju przyjęcia i imprezy domowe. To między innymi koryta, sałatki, zakąski, torty oraz ciasta i ciasteczka według regionalnych receptur. Od niedawna prowadzi też swoje bistro w Międzyrzeczu Górnym, gdzie można zakupić smaczne obiady czy słodkości i przy okazji spędzić razem rodzinnie czas. W swojej działalności firma nie bazuje na żadnych półproduktach – wszystkie potrawy przygotowywane są na świeżo, pod indywidualne potrzeby klienta.

https://www.facebook.com/p/Beti-rz%C4%85dzi-w-kuchni-100043891387785/?paipv=0&eav=AfblznatHPaz4l9iVwCYLWwH4dQFq3djim9jeDjcB7dUcandzQF7Y3Q3GY2VW3-pPOI&_rdr

DWÓR ŚWIĘTOSZÓWKA

Dwór Świętoszówka to wyjątkowa oferta kulinarna w dwóch odsłonach. Dla gości w biegu przygotowany został grill bar, w którym można zjeść smaczne dania kuchni polskiej, a także prawdziwą włoską pizzę wypiekaną w piecu. Z kolei w części restauracyjnej w ciepłych, przytulnych wnętrzach goście mogą delektować się wykwintnymi daniami kuchni staropolskiej i śródziemnomorskiej. Znajduje się tu również elegancka sala bankietowa, która pomieści 180 osób. To idealne miejsce na celebrowanie ważnych wydarzeń. Dwór Świętoszówka zapewnia również miejsca noclegowe – komfortowe pokoje gościnne.

https://dworswietoszowka.pl/pl/node/12

***

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska (LGD) powstało 4 marca 2008 r. jako oddolna, wspólna inicjatywa trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego. Czym na co dzień zajmuje się LGD? 

  • ogłasza konkursy i prowadzi nabory wniosków. Za pośrednictwem LGD dofinansowanie mogą pozyskać mieszkańcy gmin obszaru, tj. Bestwiny, Buczkowic, Jasienicy Jaworza, Kóz, Porąbki, Wilamowic, Wilkowic oraz sołectw Czechowic-Dziedzic: Ligoty, Zabrzega i Bronowa, a także działające tu instytucje, organizacje oraz firmy.
  • prowadzi działalność szkoleniową, doradczą, promocyjną i informacyjną, 
  • realizuje projekty współpracy z innymi LGD na poziomie regionalnym i międzynarodowym
  • podejmuje różnorodne, twórcze działania ukierunkowane na aktywizowanie i rozwój lokalnej społeczności.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 –Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja „Marka lokalna Bogactwo Ziemi Bielskiej” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Cel zadania: Wdrożenie i promocja marki lokalnej Bogactwo Ziemi Bielskiej. Przewidywane wyniki operacji: kreowanie marki lokalnej.

Artykuł sponsorowany