W weekend pod Dębowcem odbędzie się wydarzenie poświęcone m.in. profilaktyce i promocji zdrowego stylu życia. „Dni Zdrowia” współorganizuje miasto i powiat. Dziś odbyła się konferencja zapowiadająca wydarzenie. Będą m.in. bezpłatne badania.

Dni Zdrowia odbywać się będą w dniach 17-18 lutego w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej. Weźmie w nim udział m.in. Szpital Pediatryczny, Bielskie Centrum Psychiatrii, Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski, Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii w Bystrej, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Śląski Uniwersytet Medyczny, NFZ, ZUS oraz bielski sanepid. Instytucje przygotują prelekcje, a oferowane będą bezpłatne badania.

Wydarzenie organizuje miasto Bielsko-Biała i Powiat Bielski. Patronatem objęli je prezydent Jarosław Klimaszewski i starosta Andrzej Płonka. - Takiego wydarzenia jeszcze nie było w naszym regionie. Instytucje, które będą się prezentowały dotyczą tak naprawdę obszaru całej Aglomeracji Beskidzkiej. Współpraca między powiatem a miastem Bielsko-Biała w ostatnich latach bardzo się rozszerzyła. Ochrona zdrowia to jedno z najważniejszych zadań samorządu - mówił prezydent Bielska-Białej.

- Będzie można się przebadać, będzie można wysłuchać wielu ciekawych prelekcji. Chorób cywilizacyjnych niestety nie brakuje. W tych dniach można się wszystkiego dowiedzieć i dokształcić w zakresie każdej choroby, oraz usłyszeć gdzie z jakimi problemami się udać - dodawał Jarosław Klimaszewski.

- To jest wydarzenie, którego nie było. Do tej pory mówiło się o współpracy, ale gdy przychodziło co do czego, to jej nie było. Chcemy pokazać, co na naszym terenie funkcjonuje, gdzie w razie potrzeby udać się po pomoc, a przy okazji tych wydarzeń będą prelekcje ludzi z doskonałą wiedzą naukową. Tego jest sporo, każdy znajdzie dla siebie to czego oczekuje - uzupełniał starosta bielski Andrzej Płonka.

Wydarzenie zaplanowano w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-17.00. Poza stanowiskami medycznymi i możliwością otrzymania porad lekarskich przygotowana zostanie także strefa dla dzieci i warsztaty. - To nie tylko konsultacje, chcemy pokazać, jak ważna jest profilaktyka, stąd porady dietetyczne czy rozmowy z fizjoterapeutami - mówiła Ewa Swatek, naczelniczka wydziału polityki społecznej w Urzędzie Miejskim.

ak