Projekt „Marka lokalna Bogactwo Ziemi Bielskiej” wspiera zasoby poszczególnych gmin. Chodzi o unikatowe i charakterystyczne lokalne skarby tradycji, kulinariów czy wyrobów rzemieślniczych. Ideą przewodnią jest wykorzystanie potencjału bogactwa przyrodniczego i kulturowego regionu. Poniżej przestawiamy pierwszą część laureatów:

GOŚCINIEC SZUMNY W JAWORZU

Gościniec Szumny to magiczne miejsce w góralskim klimacie, położone z dala od zgiełku miasta, u podnóża malowniczych gór Beskidu Śląskiego. Odbywają się tu wyjątkowe wesela w stylu rustykalnym lub boho, śluby w plenerze, a także inne imprezy. Duża sala weselna pomieści do 200 gości. Z kolei w Małym Domku można zorganizować kameralne przyjęcie na kilkadziesiąt osób.

Obiekt oferuje też noclegi. Na terenie gościńca znajdują się wiata grillowa oraz wielka drewniana balia do gorących kąpieli nawet zimą. Dużym atutem tego miejsca jest wyborna kuchnia, która zapewnia znakomite domowe dania, regionalne przekąski oraz smaczne wyroby cukiernicze.

https://www.gosciniecszumny.pl/

SMAŻALNIA JAWORZE

Smażalnia oferuje świeże, pyszne ryby, podane w różnych wariantach – souté, smażone na maśle lub na grillu, panierowane, przyrządzone na parze, a także w formie zupy rybnej. Gotowe dania można zjeść w sercu Jaworza, tuż obok Parku Zdrojowego. Sztandarowym gatunkiem jest tu certyfikowany pstrąg górski hodowany w Jaworzu Nałężu w warunkach zbliżonych do naturalnych. Znajduje się on na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. W smażalni nie zabrakło też innych gatunków ryb, takich jak dorsz, jesiotr czy – w okresie jesienno-zimowym – karp.

https://www.facebook.com/smazalnia.jaworze

AKADEMIA JEŹDZIECKA BCH

Prężne działająca Akademia Jeździecka BCH w Międzyrzeczu Dolnym to urokliwe miejsce, które oferuje jazdy konne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, a także oprowadzanie dla najmłodszych. Funkcjonują tu Jeździecki Klub Sportowy BCH, którego członkowie biorą udział w zawodach jeździeckich oraz szkółka dla dzieci. Akademia przyjmuje przedszkola, prowadzi pensjonat dla koni, a także organizuje ciekawe warsztaty letnie i zimowe oraz wyjazdowe obozy dla uczniów. Zapewnia ponadto profesjonalne treningi sportowe dla jeźdźców.

https://www.facebook.com/akademiajezdzieckabch/?locale=pl_PL

OCTY Z MANUFAKTURY EWELINY POTOCZNY

Manufaktura Octu oferuje wyjątkowe produkty, które powstają w naturalny sposób, zgodnie z przepisem prababci Eweliny Potoczny. To żywe octy z matką octową. Przygotowywane są w glinianych beczkach i bazują na wysokiej jakości lokalnych produktach. Nie zawierają drożdży i innych składników, które stosowane są przy masowej produkcji. Octy z dodatkiem miodu fermentują minimum 12 tygodni w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. W ofercie można znaleźć ocet jabłkowy (również w wersji z dodatkami takimi jak mniszek, lawenda, nagietek, pokrzywa czy rumianek), a także octy gruszkowy, korzenny, z czarnego bzu, aronii i wiele innych. Każdy z nich ma konkretne prozdrowotne właściwości. Możliwy jest zakup produktów na miejscu i poprzez wysyłkę.

https://www.manufakturaoctu.pl/produkty/

***

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska powstało 4 marca 2008 r. jako oddolna, wspólna inicjatywa trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego. Obecnie tworzy go ponad 80 członków skupionych wokół starań, by odpowiadać na aktualne lokalne potrzeby i wyzwania. - Naszą misją jest szeroko rozumiany i wielopoziomowy rozwój lokalny: podnoszenie jakości życia mieszkańców, wzmacnianie kapitału społecznego i zwiększanie atrakcyjności obszaru - informują.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 –Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja „Marka lokalna Bogactwo Ziemi Bielskiej” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Cel zadania: Wdrożenie i promocja marki lokalnej Bogactwo Ziemi Bielskiej. Przewidywane wyniki operacji: kreowanie marki lokalnej.

Artykuł sponsorowany