Montaż zerwanego karnisza, wymiana zawiasów czy naprawa cieknącego kranu - te naprawy zrealizowano w ramach pilotażu „Złotej Rączki”. Niebawem program skierowany m.in. do bielskich seniorów ruszy w ramach budżetu obywatelskiego.

Pilotaż programu był realizowany od sierpnia do grudnia zeszłego roku. Realizacja usługi zlecona została Spółdzielni Socjalnej „Synergia” - to przedsiębiorstwo społeczne założone w 2020 roku przez miasto Bielsko-Biała i gminę Kozy. W ramach pilotażu z usługi „Złotej Rączki” skorzystało 72 osób.

Statystycznie w ciągu miesiąca wykonywanych było kilkanaście usług. Wśród prac były naprawa rolety okiennej, wymiana zawiasów w blacie, cieknący kran, wymiana uszczelki, regulacja okien, montaż wieszaka, montaż zerwanego karnisza, wymiana spłuczki, wymiana dzwonka, naprawa drzwi od szafki, wymiana żarówki, wymiana deski sedesowej i wiele innych drobnych prac o technicznym charakterze.

W najbliższych tygodniach program rozpocznie działanie już w ramach budżetu obywatelskiego. Kilka dni temu zarządzenie z warunkami programu podpisał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Program działać ma do 20 grudnia, chyba, że wcześniej wyczerpana zostanie pula środków w kwocie 200 tys. zł.

Z nieodpłatnej usługi skorzystać będą mogły: samotne osoby posiadające Kartę Seniora lub niepełnosprawne osoby pełnoletnie, które mieszkają samotnie i nie mogą ponieść kosztu usługi na wolnym rynku. Naprawy będą prowadzone w godz. 8.00-16.00, w ramach usługi wykonawca zapewnia bezpłatne materiały, których koszt nie może przekroczyć kwoty 100 zł (jeśli pojawi się potrzeby zakupu droższych materiałów, produkty we własnym zakresie może zapewnić osoba, która zleca usługę).

Każdy uprawniony mieszkaniec będzie mógł skorzystać z usługi „Złotej Rączki” nie częściej niż raz na dwa miesiące oraz maksymalnie cztery razy w roku. Zgłoszenia przyjmowane będą przez specjalny telefon w formie rozmowy lub SMS. Ratusz prowadzi obecnie procedurą wyłonienia wykonawcy usługi.

bb