Przy budowie drogi ekspresowej S1 z Bielska-Białej do Mysłowic na terenie Jawiszowic natrafiono na ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat. Podczas prowadzenia prac wykopaliskowych archeolodzy ujawnili kilka faz osadnictwa nad brzegiem Wisły.

- Pierwszą z nich było obozowisko mezolitycznej kultury komornickiej, po którym pozostały drobne wyroby krzemienne, w tym narzędzia - przybliża Mariola Biernat- Nowacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Mowa o okresie sprzed mniej więcej 7 do 10 tysięcy lat.

Kultura ta rozwijała się w środkowej i południowej Polsce na początku tak zwanego holocenu, czyli w pierwszych tysiącleciach po zakończeniu epoki lodowcowej. Stworzyły ją ludy koczownicze łowców i zbieraczy, przemieszczających się z miejsca na miejsce. Jak wyjaśnia Biernat-Nowacka ludzie ci zakładali tymczasowe osiedla właśnie na terasach rzecznych, często na terenach piaszczystych.

Zakole Wisły w małopolskich Jawiszowicach, gdzie odkryto ślady ich bytności, spełniało ten warunek. To jednak nie był koniec archeologicznych sensacji przy budowie ekspresówki. Ich doniosłość w rozmowie z „Kroniką” potwierdza archeolog dr Bogusław Chorąży z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Więcej na ten temat pisze czwartkowa „Kronika Beskidzka”. Najnowszy numer lokalnego tygodnika jest już w sprzedaży - w salonikach prasowych czy na stacjach benzynowych. E- wydanie można kupić TUTAJ

map

Zdjęcie: Marcin Płużek