Setki, jeśli nie tysiące drzew, leżą na terenie Straconki, gdzie występują lasy chronione obszarem Natura 2000 i Parku Krajobrazowego Beskidu Małego - taką wiadomość otrzymaliśmy na redakcyjną skrzynkę. Nadleśnictwo zapewnia, że prace związane są z pielęgnacją i odnowieniem drzewostanu. Planuje się pozyskać ok. 700 m3 drewna, a 50-arowy teren zostanie obsadzony młodym pokoleniem lasu.

Na obszarze Straconki trwa masowa wycinka drzew. Wycinka prowadzona jest na terenie cennego i chronionego obszaru Natura 2000 oraz na granicy otuliny i Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. - Przy szlaku leżą setki, jak nie tysiące drzew. Wycinka ma trwać trzy miesiące - czytamy w wiadomości.

O zakres i uzasadnienie prowadzonych prac poprosiliśmy w Nadleśnictwie Bielsko. - Obecnie w dwóch drzewostanach oddziału 27 leśnictwa Straconka rozpoczęły się prace leśne związane z pielęgnacją i odnowieniem drzewostanu - wyjaśnia rzecznik Tomasz Gawęda. - W celu minimalizacji wpływu na środowisko prace prowadzone są z większą intensywnością w miesiącach zimowego spoczynku drzew, stąd intensywność tych prac może wydawać się ponadprzeciętna, natomiast są to zwykłe prace planowe, wykonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim wskazówkami gospodarczymi zawartymi w aktualnym Planie Urządzania Lasu, zatwierdzonym do realizacji decyzją ministra środowiska.

Jak zapewnia rzecznik, zakres prac oraz sposób ich przeprowadzenia jest w pełni zgodny z wymaganiami ochrony przyrody zawartymi w planach ochrony Parku Krajobrazowego i wytycznymi dotyczącymi postępowania na obszarach Natura 2000. - Łącznie prace odbywają się na obszarze niemal 15 ha, a do pozyskania planowane jest nieco ponad 700 m3 drewna. Część z tego surowca zasili polskie przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego, część zostanie zaproponowana do zakupu dla ludności lokalnej na cele opałowe. Powstała po cięciach ok. 50-arowa powierzchnia do odnowienia, zostanie obsadzona młodym pokoleniem lasu, które uzupełni znajdujące się już na tym terenie odnowienie z lat poprzednich.

Nadleśnictwo zapewnia, że takie działanie ma na celu uzyskanie drzewostanu bardziej zróżnicowanego wiekowo, gatunkowo i przestrzennie co ma zapewnić jego większą stabilność i odporność zwłaszcza na coraz częstsze zagrożenia klimatyczne. Prace zaplanowane są na okres zimowy, natomiast ich faktyczny czas trwania uzależniony jest od wielu czynników stąd trudno podać dokładny termin ich zakończenia.

- Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników Służby Leśnej dla których priorytetem jest wykonanie postawionych przed nimi zadań w pełni bezpiecznie i z poszanowaniem środowiska przyrodniczego jak i potrzeb społecznych. Zwracamy się również z uprzejmą prośbą o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po lesie podczas trwania prac, stosowanie się do tablic informacyjnych oraz poleceń służb - dodaje Tomasz Gawęda.

bak