Miasto do 2028 roku planuje budowę nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka. Inwestycja zrealizowana zostanie u zbiegu ul. Broniewskiego i PCK w Bielsku-Białej, posiadać będzie m.in. ogólnodostępny podziemny parking i tzw. zieloną bibliotekę, planowane jest utrzymanie funkcji targowej w kompleksie. Nad planami pracuje Biuro Rozwoju Miasta, zlecony będzie konkurs urbanistyczno-architektonicznego, który zostanie ogłoszony początkiem roku. Banialuka od lat zajmuje kamienicę w centrum, która najlepsze czasy ma już za sobą. Budowa szacowana jest na ok. 35 mln euro i została ujęta w ofercie ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Teatr Lalek Banialuka musi zmienić siedzibę. Placówka działa od 76 lat, mieści się w budynku przy ul. Mickiewicza w Bielsku-Białej. Powodów do przenosin jest kilka. Po pierwsze, obecna siedziba jest zbyt mała i wymaga kapitalnego remontu, nieoficjalnie mówi się, że ma problemy by spełnić najnowsze wymagania przeciwpożarowe. Obecna lokalizacja przysparza miastu coraz więcej problemów.

Długie poszukiwanie lokalizacji

W przeszłości pojawiały się informacje, że nowa siedziba mogłaby powstać na działce przy ul. Lompy, na której funkcjonuje targowisko miejskie. Jego właściciel, PSS Społem, już kilka lat temu rozważał sprzedaż nieruchomości. Znajdujące się w pobliżu Studio Filmów Rysunkowych kończy budowę Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji i wyrażało chęć stworzenia w tym rejonie miasta dziecięcej dzielnicy. To kilka kroków od bielskiej starówki, a w przyszłości ma tam powstać parking wielopoziomowy.

Informacje o planach budowy nowej siedziby Banialuki powróciły w Bidbooku, w którym znajdują się propozycje sprzyjające zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W celu realizacji przygotowanego programu artystycznego miasto nie planuje budowy dodatkowej infrastruktury poza tą, która już była przewidziana w planach. Taką jest Pedanteria, czyli kompleks wielofunkcyjnej przestrzeni kulturotwórczej, nowa siedziba Banialuki i Centrum Miłości do Gór - za łączną kwotę ok. 81,5 mln euro.

Konkurs pod nadzorem SARP

Teatr Banialuka im. J. Zitzmana jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i najbardziej znanym w kraju oraz na świecie. Posiada dwie sceny i wyjątkowe pracownie rzemieślnicze. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, jednego z najważniejszych przeglądów lalkarskich świata. - Planujemy budowę nowej siedziby teatru z uwagi na to, że wybudowana zaraz po II wojnie światowej przestrzeń przestaje spełniać nie tylko oczekiwania widzów, lecz także uniemożliwia dalszy rozwój teatru oraz nie spełnia wymogów dostępności - uzasadnia Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Nowy obiekt wraz z garażem podziemnym i „zieloną biblioteką” stanąć ma na działce w miejscu parkingu i targowiska przy skrzyżowaniu ul. Broniewskiego i PCK. Na terenie kompleksu planowane jest utrzymanie funkcji targowej. Koszt inwestycji szacowany jest na 35 mln euro, powstać ma w 2028 roku. Nad dokumentacją pracuje Biuro Rozwoju Miasta. Początkiem 2024 roku ma zostać ogłoszony konkurs pod nadzorem Stowarzyszenia Architektów Polskich na projekt. Budynek ma posiadać parking podziemny.

Ostrożnie szacują koszty i korzyści

- Została podjęta decyzja, aby w tym miejscu wybudować nową siedzibę Banialuki. Zgodnie z najnowszymi standardami chcielibyśmy aby powstała tzw. zielona biblioteka, która będzie filią Książnicy Beskidzkiej. Będzie to zupełnie nowy niskoemisyjny budynek. Trudno na razie mówić o kosztach, do połowy przyszłego roku będziemy znali wyniki konkursu - mówi Magdalena Marek, dyrektor BRM.

W teatrze nie kryją entuzjazmu. Obecny budynek ma swoje lata, nowa siedziba to będzie duży plus. - To będzie nowoczesny budynek ze wszystkim czego nam obecnie brakuje. Miejsce, gdzie wprowadzić będziemy mogli nowatorskie rozwiązania. Budowa w ciągu czterech lat jest jednak bardzo odważnym wyzwaniem - mówi Jacek Popławski, dyrektor Banialuki. W środku ma znaleźć się kilka sal widowiskowych, przestrzenie biurowe i przeznaczone na warsztaty dla widzów, garderoby, przestronne foyer i magazyny na lalki.

Adam Kanik
[email protected]