Do końca listopada trwa nabór zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki Ikar 2023. W poprzedniej edycji doszło do kontrowersji, bo w finałowym gronie zabrakło pań. Podniosły się głosy, by wprowadzić parytet.

Sugestie te odrzucił Przemysław Smyczek, naczelnik wydziału kultury i promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. - Myślę, że utworzenie specjalnych miejsc dla kobiet byłoby dla nich bardzo krzywdzące. Co roku nagradzamy tych, których ubiegłoroczne działania zasłużyły na wyróżnienie - niezależnie czy jest to kobieta, czy mężczyzna. Na pierwszym planie jest dla nas sztuka - mówił kilka miesięcy temu.

W podobnym tonie wypowiadała się radna Małgorzata Zarębska, która jako przewodnicząca komisji edukacji i kultury Rady Miejskiej zasiada w kapitule. - Wybrane zostały najlepsze wnioski - niezależnie od płci - zapewniała. Organizatorzy zwracali uwagę, że do Ikarów zgłoszonych zostało tylko 19 kandydatur.

Parytetu nie wpowadzono, a teraz ruszył nabór do kolejnej edycji Ikarów. Zgodnie z regulaminem, nagrodę prezydenta miasta mogą otrzymać artyści tworzący w różnych dziedzinach sztuki, pracownicy instytucji kultury za działalność artystyczną i kulturalną, pracownicy innych jednostek organizacyjnych prowadzących lub podejmujących przedsięwzięcia artystyczno-kulturalne na terenie Bielska-Białej.

Kilka dni temu pojawiła się pierwsza propozycja. Co najważniejsze - kobieca. Były dziennikarz Piotr Płatek zaproponował nominację dla Ireny Hussar. - Blisko pół wieku pracy w Studio Filmów Rysunkowych, znakomita montażystka i operatorka dźwięku, pracowała nad udźwiękowieniem najsłynniejszych polskich bajek - Bolka i Lolka, Reksia czy Baltazara Gąbki. W bielskiej wytwórni od roku 1969! Pani Irenka to nie tylko mega specjalistka w swojej dziedzinie, ale także wspaniały człowiek - napisał były pracownik SFR.

Zgłaszać kandydatury można do końca listopada. Warunkiem udziału w naborze jest złożenie wniosku o Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki oraz podpisanego przez kandydata oświadczenia i klauzuli informacyjnej (wszelkie niezbędne dokumenty znajdują się na stronie internetowej - www.bielsko-biala.pl/ikar-nagroda-artystyczna-prezydenta-miasta-bielska-bialej).

bb

Na zdjęciu: Irena Hussar z Władysławem Nehrebeckim, fot. SFR