Na parkingu w pobliżu centrum handlowego na osiedlu Karpackim od pewnego czasu trzeba płacić za postój. Mieszkańcy wciąż jednak najwidoczniej nie przyzwyczaili się do tego, że po zaparkowaniu trzeba pamiętać o parkometrze. Są uwagi co do oznakowania terenu. Za nieuwagę można zapłacić co najmniej kilkadziesiąt złotych.

Działka położona przy al. gen. Andersa i ul. Kolistej, na której znajduje się galeria handlowa, dyskont spożywczy oraz sąsiadujące z nimi parkingi stanowi teren gminy Bielsko-Biała. Użytkownikiem wieczystym jest prywatna spółka, której nazwy Urząd Miejski nie zdradza. Wiadomo jednak, że parkingiem przy Retail Park, tak jak kilkoma innymi w naszym mieście, zarządza firma Atpark z Jaworza.

Opłaty za postój wprowadzono w tym miejscu w połowie sierpnia. Mimo to, mieszkańcy wciąż nie kryją zaskoczenia. - Ostatnio wjechałem od strony Kauflanda i się zdziwiłem gdy pieszy mnie uświadomił, że teraz parkowanie jest tu płatne i chodzi pan robiący „drogie zdjęcia” - przyznaje nasz Czytelnik. Przekonał się tym samym, że wjeżdżając na parking centrum handlowego bezwzględnie trzeba pobrać bilet wpisując swój numer rejestracyjny. Pierwsze dwie godziny są darmowe, później każda kolejna kosztuje 3 zł. Za brak biletu zapłacimy 70 zł lub 170 zł, w zależności od tego jak szybko opłacimy wezwanie.

Jak już pisaliśmy w naszych publikacjach, właściciel bądź dzierżawca terenu ma prawo pobierać opłaty za parkowanie na jego gruncie. Ma także prawo, by pobieranie opłat zlecić zewnętrznej firmie. Warunkiem jest opracowanie regulaminu, ustanowienie przejrzystych zasad i cennika oraz oznakowanie w możliwie widocznym miejscu. Na wspomnianym parkingu przy centrum handlowym na osiedlu Karpacim oznakowanie znajduje się przy wjeździe i wyjeździe, a także niemal na każdym słupie oświetleniowym.

Czytelnik twierdzi, że zasady nie do końca są czytelne. - Informacja znajduje się na zakręcie. Kierowca mija ją gdy jest skupiony na wykonywanym manewrze. Z kolei sam parkometr nie stoi na środku parkingu tylko schowany jest wśród ekspozycji - mówi. Czy tablice zostały ustawione tak, jak powinny?

Firma zarządzająca parkingiem przekonuje, że montaż regulaminów i tablic informacyjny odbył się zgodnie z podpisaną umową i we współpracy ze zleceniodawcą. - Wspólnie z zleceniodawcą zdecydowaliśmy o dodaniu oznakowania pionowego na wjazdach oraz przy parkomatach, aby zwiększyć świadomość klientów odnośnie zasad obowiązujących na parkingu - zapewniła nas firma zarządzające parkingiem. 

- Parking na osiedlu Karpackim funkcjonuje jako parking rotacyjny, a obowiązujący cennik został szczegółowo opisany na dostępnym oznakowaniu. Korzystając z parkingu, użytkownicy zawierają umowę najmu miejsca parkingowego. Aby skorzystać z parkingu, zobowiązani są wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu do parkomatu i pobrać bilet parkingowy - dodaje zarządca parkingu na osiedlu. 

ak