Od wczesnego popołudnia na osiedlu Grunwaldzkim w Bielsku-Białej woda ma żółtawe zabarwienie i jest mętna. Mieszkaniec skarży się, że nikt nie informował o awarii i problemach. Żadnej informacji nie otrzymał także przez miejski system SMS. 

Problem z jakością wodą na osiedlu Grunwaldzkim pojawił się dziś przed godz. 14.00. - Z kranu leci po raz kolejny żółta woda. Nigdzie na osiedlu nie ma żadnej informacji o pracach wodociągowych - napisał pan Dariusz. Zadzwoniliśmy do spółki Aqua, gdzie odesłano nas do komunikatu na stronie internetowej.

Dziś rano prace na sieci prowadzone były w rejonie ul. Energetyków, od ok. godz. 13.35 mogły wystąpić problemy z jakością wody na osiedlu Grunwaldzkim w związku z zakończeniem prac i płukaniem sieci. Takie informacje są na mapie z komunikatami na stronie Aqua.

- Szkoda, że żadnej informacji nie było na osiedlu. Nawet zwykłej kartki. Jakby nie było, to mieszka tu dużo starszych osób, które nie posiadają internetu. Urząd Miejski ma coś takiego jak system „SMS UwagaBB”. Czy taka sytuacja nie powinna być właśnie rozesłana drogą SMS do mieszkańców? - pyta mieszkaniec.

W spółce Aqua wyjaśniono nam, że to zewnętrzny system Urzędu Miejskiego, który nie jest połączony z systemem SMS spółki wodociągowej. Aby otrzymywać wiadomość o występujących awariach czy problemach z jakością wody, należy zarejestrować się na stronie - www.komunikaty.aqua.com.pl/rejestracja.

- Nie wiedziałem o takim systemie, jak i zapewne większość ludzi. Powinien być jeden ogólny system a nie każda firma ma swój - uważa pan Darek, mieszkaniec ul. Radosnej w Bielsku-Białej.

bak