Przed weekendem w pobliżu kortów tenisowych w Cygańskim Lesie trwała wycinka kilku drzew. O sprawie poinformowało nas Stowarzyszenie Olszówka. Zdaniem jego członków, co najmniej dwa z wycinanych drzew są zdrowe. Ratusz odpowiada, że wycinka była planowana, a zgodę wydali urzędnicy marszałka.

Na terenie parku w Cygańskim Lesie, tuż obok kortów tenisowych, w zeszłym tygodniu trwała wycinka kilku drzew. Drwale informowali, że prace prowadzone są na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, który uzyskał na nią pozwolenie z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Jak dowiedział się portal, rzeczywiście tak jest. Działania nie podobają się społecznikom ze Stowarzyszenia Olszówka.

- Co najmniej dwa z drzew są zdrowe. W naszej ocenie decyzja na wycinkę jest nieuzasadniona, nie poprzedziła ją ocena dendrologiczna. Ponieważ z reguły urzędnik jeden drugiemu idzie na rękę, to tego typu zgody są wydawane od ręki, bez refleksji i przede wszystkim oceny specjalistycznej. Szczególnie budzi sprzeciw wycinka klonu, która nie ma żadnego uzasadnienia. Wycięte drzewa są natychmiast cięte na klocki, a następnie rąbane, tak jakby chciano zatrzeć ślady i uniemożliwić oceny całego pnia, który leżąc jest namacalnym dowodem tego bezmyślnego barbarzyństwa - mówi Jacek Zachara.

Bielszczanin tego typu postępowanie nazywa „metodą na Heńka”. Nazwa wywodzi się od imienia urzędnika miejskiego, który za czasów swojego urzędowania taką metodę preferował. Ekipa drwali podjeżdżała i wycinała jedno lub kilka drzew i natychmiast cięła je na kawałki, a gałęzie mieliła.

- Po krótkim czasie nie było śladu po wycince. Zostawał tylko pień drzewa wycięty przy samej ziemi. W ten sposób szybko i sprawnie ubywa stopniowo wiele drzew. Ponieważ obecna wycinka jest prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka edukacji ekologicznej, tym bardziej to postępowanie bulwersuje.

O sprawę zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej, gdzie powiedziano nam, że wycinka była planowana od dawna. Drzewa zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. - Decyzję obejmującą zalecenie usunięcia drzew na względu na ich stan sanitarny wydał Urząd Marszałkowski. Oczywiście w zamian dokonane zostaną nasadzenia kompensacyjne na terenie parku - zostaliśmy zapewnieni.

ak