W ostatnim roku tzw. siła nabywcza mieszkańca Bielska-Białej wzrosła o blisko 2 tys. euro do kwoty 13 935 euro rocznie - wynika z raportu GfK. Stolica Podbeskidzia w prestiżowym rankingu plasuje się na wysokiej, 7. lokacie w kraju, gdzie siła nabywcza mieszkańca wynosi blisko 128 proc. średniej krajowej i 79 proc. europejskiej. Oznacza to, że statystyczny bielszczanin po zapłaceniu podatków i uwzględnieniu świadczeń wypłacanych mu przez państwo do dyspozycji ma 62,3 tys. zł rocznie.

Jak co roku jesienią opublikowany został ranking GfK Purchasing Power, który mierzy tzw. siłę nabywczą 42 europejskich państw. Polska uplasowała się na 29. miejscu, dzięki średniej sile nabywczej mieszkańca w wysokości 10 903 euro (to ok. 48 736 zł). Średnia siła nabywcza statystycznego Polaka to ok. 62 proc. średniej europejskiej, która wynosi 17 688 euro. Sukcesywnie zmniejszamy dystans do zachodu Europy.

W raporcie GfK tradycyjnie wyszczególnione zostały obszary każdego kraju w którym siła nabywcza mieszkańców jest najwyższa. W czołowej dziesiątce w Polsce doszło tylko do jednej zmiany - z rankingu wypadły Tychy (spadek na 13. pozycję), którego miejsce zajął obszar warszawski zachodni.

Tradycyjnie ranking otwiera Warszawa (17 980 euro), dalej jest Sopot (16 824 euro), Wrocław (14 987 euro), Katowice (14 720 euro), Poznań (14 619 euro), Kraków (14 191 euro), Bielsko-Biała (13 935 euro), Gliwice (13 868 euro), Piaseczno (13 787 euro) oraz wspomniany obszar warszawski zachodni (13 768 euro).

W porównaniu do zeszłorocznego rankingu miejsce Bielska-Białej nie uległo zmianie, ale o ponad 2 tys. euro wzrosła tzw. siła nabywcza mieszkańca. Wynik ten to 127,8 proc. średniej krajowej i blisko 79 proc. średniej europejskiej. Dla porównania w rankingu opublikowanym w 2019 roku Bielsko-Biała znalazło się na ósmej lokacie, a statystyczny bielszczanin na wydatki i oszczędności miał niewiele ponad 9,8 tys. euro. (cztery lata temu było to blisko 130 proc. średniej krajowej i niecałe 67 proc. średniej europejskiej).

Zdaniem autorów raportu, w Polsce pogłębiają się dysproporcje pomiędzy regionami. Dochód rozporządzalny mieszkańca Warszawy jest prawie trzykrotnie wyższy niż ostatni w rankingu powiat kolneński (6 765 euro). Tylko w 83 powiatach siła nabywcza jest powyżej średniej krajowej.

Czym jest siła nabywcza w rankingu GfK? To miara dochodu rozporządzalnego po odliczeniu podatków i składek na cele charytatywne, z uwzględenieniem otrzymanych świadczeń państwowych. Badanie wskazuje poziom siły nabywczej w przeliczeniu na mieszańca w w euro, w rok i jako indeks. Siła nabywcza GfK opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym ludności - wartości nie są korygowane o inflację. Obliczenia są przeprowadzane na podstawie zgłoszonych dochodów i zarobków, statystyk dotyczących świadczeń rządowych, a także prognoz ekonomicznych dostarczanych przez instytuty ekonomiczne.

Z siły nabywczej pokrywane są wydatki związane z jedzeniem, mieszkaniem, usługami, energią, prywatnymi emeryturami i planami ubezpieczeniowymi, a także wakacje, zakupy konsumenckie czy transport.

bak