W czwartek w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej gościć będzie sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna. Odbędzie się tam otwarte spotkanie połączone z dyskusją na temat prawa, ale bez udziału polityki.

Paweł Juszczyszyn to sędzia, który poniósł poważne konsekwencje w związku z wykonaniem przed dwoma laty wyroku Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodziło o tzw. ustawę kagańcową, którą PiS zgłosił w Sejmie w grudniu 2019 roku. Projekt miał doprowadzić do zablokowania stosowania prawa europejskiego przez sędziów oraz wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i TSUE.

Kilka miesięcy wcześniej sędzia Juszczyszyn rozpoznając apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie chciał ocenić status tzw. neo-sędziego, który wydał pierwszy wyrok. W tym celu zażądał od Sejmu tajnych wtedy list poparcia dla kandydatów do tzw. neo-KRS. Sędziemu cofnięto za to delegację do Sądu Okręgowego w Olsztynie, obniżono wynagrodzenie a Izba Dyscyplinarna zawiesiła go na dwa lata.

Paweł Juszczyszyn nazywany jest pierwszym niepokornym sędzią, który sprzeciwił się zmianom w prawie stosowanym przez resort Zbigniewa Ziobry. W czwartek o godz. 18.00 będzie gościem WSEH w Bielsku-Białej przy ul. Sikorskiego 4c. Wstęp wolny, będzie okazja by podyskutować na temat praworządności.

bb