Dziś w południe w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej miał ponownie ruszyć proces Tomasza M., oskarżonego o działanie na szkodę Studia Filmów Rysunkowych. Tak się nie stało, bo przed weekendem zwolnienie przesłał obrońca oskarżonego.

Była to czwarta próba rozpoczęcia przewodu sądowego. Dwie pierwsze - we wrześniu i listopadzie zeszłego roku - zostały odroczone z powodu choroby oskarżonego. W tej sytuacji sędzia wyznaczyła dwóch biegłych, by ustalić czy Tomasz M. może uczestniczyć w procesie. Dwa miesiące temu, chwilę przed terminem, były dyrektor postanowił zmienić pełnomocnika i zgodnie z prawem, wokandę trzeba było odroczyć.

- Nie wiem, czy jest to celowa praktyka pana Tomasz M., ale jest to już trzecia próba rozpoczęcia procesu. Sąd nie ma innego wyjścia, przepisy są jednoznaczne, ponieważ pełnomocnictwo (nowemu - red.) obrońcy zostało udzielone w sobotę - argumentowała w lipcu na sali sądowej sędzia Kamila Szeląg-Krupa.

35-latek powołany na stanowisko został decyzją ministra Piotra Glińskiego. Tomasz M. zarzuty w śledztwie usłyszał wiosnę 2022 roku. Bielska prokuratura zarzuciła mu, że kilka tygodni po objęciu stanowiska dyrektora bielskiej wytwórni zlecił usługi za łączną kwotę 203 150 zł. Gdy dwie faktury wpłynęły do firmy, wydał dyspozycję zapłaty. Umowa zawarta ze zleceniobiorcą polegała na realizacji usługi tłumaczeń produkcji SFR na cztery języki: ormiański, portugalski, francuski oraz migowy. Usługi nie zrealizowano.

Podmiot, który miał zrealizować usługę, nigdy wcześniej nie zajmował się tłumaczeniami, a podstawową jego działalnością był handel i prowadzenie sklepu. Były dyrektor nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. W przeszłości był karany i odbywał karę pozbawienia wolności. 

Dziś po południu konferencję prasową przed Sądem Rejonowym w Bielsku-Białej zorganizował poseł Mirosław Suchoń, który zawiadamiał prokuraturę o nieprawidłowościach w wytwórni. - Kto go chroni i kto mu doradza? Wiemy, że chroni go ten układ, który go mianował dyrektorem Studia Filmów Rysunkowych. Układ, który stworzył PiS w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów - mówił polityk Polski 2050.

bak

Zdjęcie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego