W sobotę wieczorem w wieku 69 lat zmarł dr Jerzy Polak, wybitny historyk i badacz dziejów Bielska-Białej. W przeszłości był dyrektorem bielskiego Muzeum Historycznego, współautor monografii miasta i honorowy prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Autor niezliczonych publikacji na temat miasta i regionu.

Uroczystości pogrzebowe dra Jerzego Polaka odbędzą się w najbliższą środę, 27 września o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Następnie zmarły zostanie odprowadzony na miejscowy cmentarz parafialny.

Jerzy Polak urodził się w 1954 roku w Cieszynie. Od wielu lat mieszkał w Bielsku-Białej, gdzie ukończył II LO im. Adama Asnyka, następnie studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tytuł doktora nauk humanistyczych obronił pod koniec lat 80. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W latach 1990-2000 dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, współautor wydanej w 2010 roku monografii miasta - opracował jej drugi tom poświecony dziejom Białej. Autor niezliczonych publikacji naukowych poświęconych historii obu miast i dzielnic, do najważniejszych dzieł dra Polaka można zaliczyć m.in. „Dom Polski w Bielsku 1902-1952”, „Z badań nad dziejami Bielska-Białej od XIII do XX wieku”, „Zarys dziejów Lipnika” czy „Dzieje Mikuszowic Krakowskich”. Był przewodniczącym zespołu eksperckiego ds. nazewnictwa ulic, placów oraz nazw obiektów fizjograficznych przy Prezydencie Bielska-Białej.

Jeden z inicjatorów i honorowy prezes Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Stowarzyszenie zostało założone w 2011 roku, idea jego powołania zrodziła się w głowie dra Polaka wiele lat wcześniej.

- Namiastką była komisja historyczna przy parafii Opatrzności Bożej w Białej. Niestety, PRL nie sprzyjał takim inicjatywom. Brakowało odpowiedniego klimatu, a i przeszkadzających było dużo. Chciałbym, aby dzięki tej inicjatywie tożsamość historyczna bielsko-bialska nie zanikła w tej atomizacji społeczeństwa. Trudno dzisiaj mówić przecież o patriotyzmie lokalnym. Liczę na to, że pojawi się forum, na którym będzie można przekazać tę pałeczkę tożsamości lokalnej w międzypokoleniowej sztafecie - pisał dr Polak.

„Nieoceniony autorytet i skarbnica wiedzy”. Niekwestionowane zasługi dla Bielska-Białej

Kondolencję złożył prezydent Jarosław Klimaszewski. - Poruszony dzisiejszym odejściem dra Jerzego Polaka, chciałem wyrazić swój ogromny żal po stracie tak ważnej osoby dla Bielska-Białej. Pragnę złożyć na ręce Najbliższych zmarłego wyrazy współczucia oraz przekazać kondolencje koleżankom i kolegom z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, w którym Jerzy Polak piastował funkcję honorowego prezesa.

Redakcja portalu składa najszczersze kondolencje dla pogrążonej w żałobie rodziny.

bak