W sobotę w Lipniku oficjalnie odsłonięta została pamiątkowa tablica upamiętniająca dzałalność Domu Polskiego. Następnie wydarzenie przeniosło się pod wiadukt drogi eksperesowej, gdzie powstał mural. Całość zwieńczyło afterparty.

Obchody rozpoczęły się o godz. 16.00 od mszy św. w kościele w Lipniku. Później prezydent miasta Jarosław Klimaszewski wspólnie z Dorotą Piegzik-Izydorczyk, przewodniczącą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, dokonał symbolicznego odsłonięcia pamiątkowej tablicy na elewacji Domu Kultury w Lipniku.

Pamiątkowa tablica upamiętniać Dom Polski, który działa w obecnym budynku Domu Kultury w Lipniku. Pierwsze wzmianki wskazują, że od 1776 roku, czyli wkrótce po rozbiorach, w centrum Lipnika znajdował się budynek w którym skupiało się życie kulturalne i społeczne tutejszych Polaków.

Dom Polski powstał w obecnej formie w 1918 roku. Nastąpiło to z inicjatywy grupy patriotów na czele z księdzem Stanisławem Kobyłeckim, wikarym z Lipnika. Zadaniem placówki była integracja polskiej społeczności i krzewienie polskości na terenie, gdzie niemieckie wpływy były bardzo silne.

Od lat 50. wieku w budynku mieścił się dom kultury, ale brak inwestycji doprowadził obiekt do ruiny. Dopiero na przełomie wieków najpierw za sprawą Beskidzkiego Towarzystwa Sportowego Lipnik (obecnie BTS Rekord), a później Stowarzyszenia Lipnik prace remontowe zapobiegły całkowitej ruinie budynku i przywróciły mu dawną funkcję. Od początku 2002 roku znów działa tu Dom Kultury. 

Po części artystycznej, na zakończenie wydarzeń rocznicowych, oficjalnie odsłonięty został mural „Las bukowy”, który powstał pod wiaduktem drogi ekspresowej w Lipniku jako zwycięski projekt budżetu obywatelskiego. Namalował go Artur Bosowski, działający pod pseudonimem „Turbos”. Bielski artysta jest także autorem muralu „Sowa” przy ul. Sempołowskiej oraz ptaka „Tui” przy ul. Grażyny. Po uroczystym zaprezentowaniu muralu odbyło się afterparty - była mobilna didżejka, street art i grochówka.

bb

Zdjęcia: Piotr Bieniecki i Paweł Pajor