W strugach nieustannie padającego deszczu na stoku Dębowca trwa piknik z Funduszami Europejskimi. Pod namiotami działa strefa animacji, gdzie odbywają się warsztaty kreatywne. Działa symulator lotów, spróbować można lokalne przysmaki. Zgodnie z planem mają odbyć się koncerty. Na finał zagra Baranovski.

Piknik wystartował o godz. 15.00. Na mieszkańców czeka szereg atrakcji - warsztaty, degustacje lokalnych smakołyków, edukacja ekologiczna, konsultacje z ekodoradcami, konkursy i mnóstwo innych atrakcji. Beneficjenci Funduszy Europejskich przygotowali niezwykle bogaty program.

Planetarium Śląskie zaprasza na warsztaty astronomiczne dla dzieci z konkursami (tworzenie rakiet pneumatycznych, lunet do obserwacji słońca), Bajka Pana Kleksa organizuje warsztaty kreatywne z animacjami i zabawami ruchowymi, w strefie Snop Design można wyplatać kosztyki z wikliny, osłonki na doniczkę czy lampionu. W programie także wykłady na temat zdrowego odżywiania i dobrych nawyków żywieniowych oraz warsztat jazdy na deskach elektrycznych czy z pilotem sterującym w dłoni.

W programie pikniku przewidziano także strefę atrakcji, a w niej m.in. symulator lotów VR, wielkoformatowe kolorowanki 3D, malowanie EKO-toreb i warsztaty z projektowania długopisami 3D. Dorośli mieszkańcy będą mogli w strefie zdrowia zbadać ciśnienia, zmierzyć poziom glukozy i cholesterolu oraz wykonać markery nowotworowe: dla kobiet w kierunku raka piersi, dla mężczyzn raka prostaty.  Przewidziano także konkursy wiedzy z nagrodami (ciśnieniomierze, pulsoksymetry, apteczki, termometry elektryczne).

Strefa dostępności przygotowała symulacje wcieleniowe: w strefie wzroku - chodzenie z białą laską i wypełnianie dokumentów z okularami symulującymi wadę wzroku, strefa neurologii - rozpoznawanie przedmiotów, strefa spektrum autyzmu - odbieranie bodźców, strefa słuchu - odczytywanie mowy z ruchu ust, a w strefie ruch - poruszanie się na wózku. Pod Dębowcem stanie także strefa relaksu.

Wydarzenie uświetnią koncerty. Najpierw o godz. 18.30 zagra Gooral - pochodzący z Bielska-Białej producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum'n'bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską. Na finał o godz. 20.00 zagra Baranovsky. Wszystkie atrakcje za darmo!

bb