Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ponownie ogłosił przetarg w sprawie wykonania dokumentacji przebudowy trzech pętli autobusowych na terenie miasta. Inwestycja prowadzona jest z myślą wybudowania w tych miejscach ładowarek elektrycznych do autobusów. Wcześniej jedyna złożona oferta była zbyt droga.

Dokumentacja projektowa dotyczy rozbudowy zatok autobusowych wraz z wyposażeniem w infrastrukturę ładowania autobusów komunikacji miejskiej w rejonie ulic: Sosnkowskiego, Babiogórskiej i Tańskiego. Zadanie obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz organizacji ruchu. Jedyna oferta złożona w pierwszym przetargu przekraczała założoną kwotę i postępowanie zostało unieważnione. 

W ramach postępowania przygotowana ma zostać również pełna dokumentacja kosztorysowa inwestycji. Dokumentacja ma być gotowa w czasie ok. sześciu miesięcy od daty rozstrzygnięcia przetargu. Ma to związek z planowanym rozwojem transportu elektrycznego, który na gminach wymusza ustawa o elektromobilności. Zakłada ona, że w gminach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców do 2028 roku co najmniej 30 proc. taboru komunikacyjnego poruszającego się po drogach powinno być „zeroemisyjne”.

Przebudowa zatok ma być inwestycją z myślą o przyszłości i spełnieniu wymagań rządowych. - Chodzi m.in. o to, żeby w sytuacji, gdy konkursy na środki unijne czy krajowe będą dostępne, miasto dysponowało odpowiednią infrastrukturą pozwalającą na doładowywanie pojazdów w czasie postojów. Nocne ładowanie na zajezdni nie wystarczy, aby autobusy elektryczne mogły swobodnie obsługiwać ruch pasażerski - wyjaśniono nam w Ratuszu, który jest organizatorem transportu publicznego w mieście.

W sierpniu ustaliliśmy, że Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej aplikuje o środki zewnętrzne potrzebne na utworzenie infrastruktury i zakup taboru elektrycznego. Złożony został wniosek na sfinansowanie zakupu 16 autobusów elektrycznych, w tym 12 klasy maxi (ok. 11-13 m długości) i 4 klasy mega (ok. 13-15 m i przegubowe). Szacunkowy koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 64 mln zł netto, a możliwa do pozyskania dotacja wynosi 90 proc. w przypadku zakupu taboru i 50 proc. na infrastrukturę.

ak