Jutro mieszkańcy Bielska-Białej rozpoczną trzydniowe świętowanie. Przez cały weekend od przedpołudnia do wieczora zaplanowano szereg atrakcji, których zwieńczeniem będą koncerty - pierwszego dnia wystąpi Boney M., drugiego Agnieszka Chylińska, a na zakończenie koncert piosenek Kory Jackowskiej, które rozbrzmiewać będą z okna Teatru Polskiego. Nie zabraknie warsztatów, parad i pokazu mody z lat 70., bo tegoroczne Dni Bielska-Białej odbędą się pod takim motywem przewodnim. Wydarzenia zaplanowano tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

Będzie świętowanie i utrudnienia. Na cały dzień zamkną dwie ulice w centrum

Program świętowania przygotowany został z myślą o wszystkich mieszkańcach. Zdecydowaną większość propozycji przygotowały miejskie instytucje kultury oraz bielscy twórcy. W tym roku motywem przewodnim będą lata 70. dlatego organizatorzy proszą, aby bielszczanie przybyli na świąteczne imprezy w strojach nawiązujących do ówczesnej mody - dzwonach, bananowych spódnicach czy sztruksach.

1 września, piątek

Obchody rozpoczną się kolorową paradą międzypokoleniowa o godz. 10.00. Przemarsz ruszy z placu Chrobrego. Będzie to wspólny zwariowany pochód przedszkolaków, seniorów oraz pracowników Książnicy Beskidzkiej - wszyscy w strojach z lat 70. Parada zakończona zostanie przed Ratuszem, gdzie przedstawiciele urzędy przywitają uczestników oraz symbolicznie rozpoczną tegoroczne Dni Bielska-Białej.

W godz. 12.00-15.00 przed Dzielnicową Biblioteką Publiczną przy ul. 11 Listopada odbywać się będzie tzw. bookcrossing - niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie kolejnym czytelnikom. O godz. 15.00 w sali sesyjnej Ratusza odbędzie się spotkanie z zasłużonymi obywatelami miasta oraz BBohaterkami i BBohaterami. Później czas na „Magię biblioteki” - warsztaty dla dzieci, które w godz. 15.00-18.00 organizuje Dzielnicowa Biblioteka Publiczna.

O godz. 16.30 wystawa w Książnicy Beskidzkiej „Biuro rzeczy znalezionych”. Pół godziny później rozpoczną się wernisaże w Galerii Bielskiej BWA - Patrycja Orzechowska: Rzeczy, które się wycofują i Tomasz Kulka: Piramida głupców. W tym samym czasie w Klubokawiarnii Aquarium wernisaż Ewy Goral: Mikroświaty.

O godz. 18.00 w Parku Słowackiego rozpocznie się widowisko uliczne „Tyle mody w całym mieście” - pokaz z elementami tańca i teatru przy piosenkach z lat 70. Produkcja, aranżacje oraz wykonanie wokalne i taneczne - wszystko zostanie przygotowane przez bielskich artystów.

Na placu Chrobrego stanie KONTENER M3, który będzie dostępny przez cały wrzesień. Również w Starym Ratuszu w Białej przez cały wrzesień w witrynach okien będzie prezentowana odzież codzienna i niecodzienna z lat 70. Koncert otwarcia na wyremontowanym placu Wojska Polskiego rozpocznie się o godz. 20.00, wystąpi - Boney M. Później zabawa przeniesie się na Rynek - od godz. 22.00 dyskoteka.

2 września, sobota

Drugi dzień rozpocznie się warsztatami ekologicznymi „Swoje środowisko znamy i BBardzo kochamy” – w Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Grotowej 11. W godz. 10.00-12.30 dzieci ozdobią ekologiczne plecaki, nauczą się jak siać i pielęgnować zioła, rozpoznawać i korzystać z darów rodzimego lasu, jak i korzystać z dobrodziejstwa odnawialnych źródeł energii. Później spacer przyrodniczy z przewodnikiem.

Również od godz. 10.00 w holu Ratusza dostępna będzie wystawa linorytów Patrycji Goduli, która zaprezentuje elementy architektoniczne fasad bielskich kamienic wykonane przez artystkę w technice linorytu. W południe upamiętnione zostanie 300-lecie nadania praw miejskich Białej - wmurowana zostanie tablica pamiątkowa na budynku starego ratusza w Białej (róg ul. 11 Listopada i Ratuszowej).

O godz. 13.00 Narodowe Czytanie - przed budynkiem Książnicy Beskidzkiej usłyszymy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w interpretacji aktorów Teatru Polskiego i Teatru Lalek Banialuka, a także przedstawicieli Szolnoka - miasta partnerskiego na Węgrzech. Później, w godz. 14.00-19.00 trwać będzie BajkoFun. Na łące za Książnicą zaplanowano atrakcje i animacje dla małych i dużych - dmuchańce, figloraj, pokaz baniek mydlanych, balonikowe zwierzątka, zabawy z chustą animacyjną, tańce i pląsy oraz gry i zabawy. Z kolei o godz. 16.00 spotkanie z Marią Peszek, jedną z najpopularniejszych wokalistek sceny alternatywnej, która promować będzie książkę o nieszablonowej relacji dwojga wybitnych artystów. Jej oraz jej ojca.

W godz. 14.00-18.00 Święto Róży w Willi Sixta i ogrodzie. To  wydarzenie łączące w sobie sztukę, historię i naturę. W programie wernisaż wystawy artystów rezydentów z Wolfsburga: fotografa Tima Dahlhoffa i grafika Waltera Wintera, warsztaty czerpania papieru, odbijania kwiatowych szablonów na tekstyliach, tworzenia roślinnych kadzideł. O godz. 17.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Dla Johanne i Anny.

O godz. 17.11 zaprasza Punkt 11, który zamieni się w autentyczny pokój młodzieżowy z lat 70., pierwsze urodziny lokalu będzie można świętować przy największych hitach z lat 70. O godz. 18.00 koncert z udziałem muzyków z Wolfsburga w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Koncert Miasto Kwiatów w wykonaniu Agnieszki Chylińskiej o godz. 20.00 na placu Wojska Polskiego.

3 września, niedziela

Najpierw czeka nas słuchowisko plenerowe „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” przygotowane przez aktorów - UWAGA, wydarzenie odbędzie się w Teatrze Lalek Banialuka (godz. 11.00). Czytanie będzie wzbogacone bęzie m.in. muzyką na żywo i innymi efektami dźwiękowymi. Warto zabrać koce.

W godz. 14.00-19.30 odbędzie się tzw. „Piknik z kFIATem Domów COOLtury”. W programie wydarzenia m.in. warsztaty w namiotach placówek MDK na zamkniętej dla ruchu ul. Zamkowej i placu Żwirki i Wigury, sklejanie modeli Fiata 126p, wykonywanie gadżetów i mozaiki z herbem miasta, warsztaty eko, szachy dla dzieci, bohaterowie bielskich bajek, a także prezentacja pokonkursowej wystawy Pocztówka z Bielska-Białej. Będą także gry i zabawy dla dzieci stylizowane na lata 70. - gra w klasy, gumy, hula-hoop, skakanki, rysowanie kredą na asfalcie, warsztaty kuglarskie, iluzji i magii, duża gra planszowa na trawie.

Od 15.00 do 17.00 w Domu Kultury Włókniarzy odbędzie się Bajkowa Rodzina, czyli wyprawa w krainę animacji - prezentacja legendarnych bajek wyprodukowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przypomnienie postaci Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki czy Pampaliniego.

3 września w centrum miasta staną dwie sceny. Scena główna ul. Zamkowa:

- 15.00-16.00 - koncert Big Bandu z DK Włókniarzy Do grającej szafy grosik wrzuć - hity PRL-u.
- 16.00 - podsumowanie 11. konkursu Pocztówka z Bielska-Białej.
- 16.30-17.00 - Cudowne Lata 70. - występy zespołów z DK im. Wiktorii Kubisz.
- 17.00-17.30 - Bielsko w stylu retro - występy zespołów z DK w Lipniku i DK w Komorowicach.
- 17.30-18.00 - Tych lat nie odda nikt - hity lat 70. - zespół wokalny Retro z DK w Wapienicy.
- 18.00-19.00 - koncert: Moje serce należy do gór.

Scena mała zostanie rozłożona pod muralem przy Starej Fabryce. W planach od godz. 14.30 animacje taneczne i zumba z udziałem widzów, konkursy wiedzy o PRL-u oraz karaoke. Z kolei w kościele NMP Królowej Polski odbędzie się koncert organowy Jerzego Kukli: Drzwi Europy. Polski.

Na zakończenie świętowania zaplanowano koncert piosenek Kory Jackowskiej: Boskie BB. Wydarzenie wystartuje o godz. 20.00 przed Teatrem Polskim. Tym razem znakomicie śpiewający artyści Teatru Polskiego porwą w muzyczną podróż z przebojami niezapomnianej Kory. Zabrzmią takie przeboje jak: Kocham Cię, kochanie moje, Szare miraże, Lucciola, Cykady i wiele innych przebojów w ciekawych aranżacjach Jacka Obstarczyka. Artystom towarzyszyć będą muzycy Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

Imprezy towarzyszące w trakcie Dni Bielska-Białej:
Cubana Dance Show - 31 sierpnia o godz. 19.00 na Rynku,
Turniej gier planszowych - 2 września w godz. 10.00-14.00 w DK im. Wiktorii Kubisz,
Urban Art Circle - 2 września, 22.00 w namiocie Parku Słowackiego - performance połączone z rave party,
Dzień Otwarty w Cavatina Hall - 3 września, wejścia o godz. 15.00, 16.00 i 17.00, 
Mecz miłości do Bielska-Białej - 3 września o godz. 15.00 mecz Podbeskidzia z GKS-em Katowice

Adam Kanik
[email protected]