Napoje roślinne mogą stanowić świetną alternatywę dla mleka pochodzenia zwierzęcego zawierającego laktozę. Mleko migdałowe, sojowe, ryżowe, owsiane i kokosowe dają możliwość ograniczenia lub wyeliminowania mleka z diety z jednoczesnym wzbogaceniem jej smaku. Czy to z powodów zdrowotnych czy dietetycznych, roślinne napoje oferują różnorodność z zachowaniem wartości odżywczych przewyższających te zawarte w mleku. Możesz też odkryć nowe, bogate smaki.

Z roku na rok coraz więcej osób konsumuje napoje roślinne - alternatywę dla mleka bez laktozy. Poszukują czegoś co zastąpi mleko, a jednocześnie pozwoli wzbogacić dietę i związane z nią wrażenia smakowe, Czasami decydują o tym kwestie zdrowotne, w tym nietolerancja laktozy, czasami kwestie etyczne dotyczące źródła pochodzenia, a czasami potrzeba zmiany diety. Niektórzy nie wyobrażają sobie diety bez mleka, jednak od dawna istnieje wiele smacznych i zdrowych napojów roślinnych, które z powodzeniem mogą zastąpić mleko krowie. Weganie, osoby nietolerujące laktozy lub osoby zmieniające tryb życia na zdrowszy mają bogaty wybór.

Mleko migdałowe jest wyprodukowane z mielonych migdałów i posiada delikatny smak. Jest świetnym źródłem witamin B2, B12 i D, wapnia, minerałów i zdrowych tłuszczów. Mleko migdałowe jest też źródłem witaminy E, która działa jako silny przeciwutleniacz, wspomaga układ odpornościowy, ogranicza gromadzenie się tłuszczu i pielęgnuje skórę. Mleko migdałowe ma niską zawartość kalorii i jest idealne dla osób dbających o linię. Jak wykonać w domu mleko migdałowe możesz dowiedzieć się z poradnika na Medme.pl.

Mleko sojowe jest najstarszym i najpopularniejszym napojem roślinnych na świecie. Otrzymuje się je z mielonych ziaren soi, bogatych w białko, błonnik, żelazo i wapń. Mleko sojowe jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla zdrowia serca. Jego delikatny smak sprawia, że doskonale nadaje się jako dodatek do kawy, herbaty, koktajli i do gotowania.

Mleko ryżowe jest delikatnym i lekkostrawnym napojem roślinnym. Otrzymuje się je z mielonego ryżu, bardzo często wzbogacane jest witaminą D i wapniem. Mleko ryżowe jest niskokaloryczne, nie zawiera laktozy ani glutenu. Może być alternatywą dla mleka- jego delikatny smak nadaje się m.in. do koktajli, musli i deserów.

Mleko kokosowe otrzymywane jest z miąższu orzecha kokosowego i często stosowane jest jako egzotyczna alternatywa dla mleka. Mleko kokosowe jest bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe. Jego naturalny słodki smak, idealnie komponuje się z różnymi potrawami i napojami.

Napoje owsiane produkuje się na bazie wody i owsa bardzo często wzbogacając je w witaminy i minerały. Nadaje się jako substytut mleka do musli, naleśników, deserów, a nawet ciast. Można używać ich jako baza do sosów i jako zagęszczacz do zup.

Mleko orkiszowe powstaje z ziaren lub płatków orkiszu. Znano i ceniono je już już w średniowieczu, a ostatnio za sprawą popularności żywności ekologicznej znów zyskuje popularność. Mleko orkiszowe ma delikatny, lekko orzechowy smak. Nadaje się jako alternatywa mleka do kawy i herbaty, gotowania, pieczenia i do koktajli.

Artykuł sponsorowany