Oświetlenie w technologii LED weszło już do codziennego użytku, nie tylko w domach prywatnych czy sklepach, ale też w obiektach przemysłowych i magazynowych. Czy tak intensywnie użytkowane i ogólnodostępne lampy LED są bezpieczne dla zdrowia, w tym dla wzroku osób z nich korzystających?

LED - co to jest?

Zanim przejdziemy do kwestii wpływu oświetlenia LED na zdrowie człowieka, przyjrzymy się nieco bliżej samej technologii.

LED to źródło światła, które opiera się na technologii diod elektroluminescencyjnych, które umieszczane są w obudowach nawiązujących wyglądem do tradycyjnych żarówek. Najczęściej wyposażane są do tego w gwint typu E27 czy też E14, co czyni je uniwersalnymi w wielu przypadkach.

O zaletach lamp LED można powiedzieć naprawdę sporo. Są to przede wszystkim bardzo ekonomiczne urządzenia, które zużywają znacznie mniej energii niż żarowe odpowiedniki. Ta cecha przekłada się na odczuwalnie dłuższą żywotność diod LED, których trwałość, w zależności od modelu, szacowana może być nawet na kilkadziesiąt tysięcy godzin.

„Żarówki” typu LED są bardzo efektywne – nie potrzebują czasu na rozgrzanie się i uzyskanie pełni mocy, natychmiast po uruchomieniu świecą w pełnym zakresie.

Wpływ lamp LED na zdrowie

W związku z tym, że oświetlenie typu LED jest obecnie spotykane niemal wszędzie, wiele osób może obawiać się, czy nie wpływa ono negatywnie na zdrowie człowieka. W porównaniu ze standardowymi świetlówkami diody LED pozbawione są rtęci, będącej substancją wyjątkowo niebezpieczną. Zestawiając lampy LED z żarówkami żarowymi można natomiast podkreślić fakt, że nie nagrzewają się, zatem nie stwarzają ryzyka poparzenia. Już te dwie cechy stawiają technologię LED na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania.

Diody LED i światło niebieskie - o co chodzi?

Wśród niektórych użytkowników panuje przekonanie, że diody LED emitują nadmierną ilość światła niebieskiego, którego promieniowanie jest wyjątkowo szkodliwe dla wzroku. Należy jasno w tym miejscu podkreślić – samo światło niebieskie jest wręcz niezbędne do codziennego funkcjonowania człowieka – wpływa bowiem na regulację cyklu dobowego. Naturalnie występuje w świetle dziennym, jak i sztucznym. Emitują je zatem także lampy LED. Czy jednak istnieje ryzyko negatywnego wpływu tego promieniowania na wzrok?

W przypadku oświetlenia LED należy zwracać uwagę na to, czy dany model lampy jest wyprodukowany zgodnie z przepisami i atestowany. Wybierając żarówki LED sprawdzonej marki zyskujesz pewność, że będą one w pełni bezpieczne dla każdego użytkownika czy domownika. Dobrej klasy wyroby oświetleniowe nie będą ponadto obciążać wzroku nawet przy długim użytkowaniu.

Bezpieczeństwo lamp LED

Lampy LED zapewniają doskonałą jakość oświetlenia przy zachowaniu bezpiecznych warunków eksploatacji. Co to oznacza? Żarówki LED, nawet po kilku godzinach pracy nie nagrzewają się, a tym samym nie emitują ciepła do otoczenia. Wiąże się to z kilkoma zaletami – używanie lamp LED jest bardzo bezpieczne w każdym pomieszczeniu, ponieważ nie generują one ryzyka pożaru. Możesz bez większych obaw zostawić włączone oświetlenie nawet na całą noc.

Dzięki temu, że żarówki w technologii LED nie nagrzewają się w trakcie pracy, nie można poparzyć się o ich powierzchnię. Z tego względu rodzice decydują się na instalowanie tego źródła światła LED także w sypialniach dziecięcych. Nie muszą obawiać się, że zaciekawione dziecko skaleczy się czy oparzy, jeśli z ciekawości czy niechcący dotknie lampy.

Oczywiście, każde urządzenie, które będzie nieprawidłowo używane lub też wyprodukowane z niesprawdzonych komponentów może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego zawsze wybieraj produkty ze sprawdzonych źródeł i znanych marek.

Poszukujesz sklepu, który ma w swojej ofercie nie tylko źródła światła, ale także złączki, przewody elektryczne i aparaturę modułową? Zobacz już teraz dlaElektrykow.pl!

Artykuł sponsorowany