Takie instalacje ma Jaworze czy Bystra. Wkrótce powstanie na bielskim osiedlu

Od dłuższego czasu mówi się o budowie tężni solankowej w Bielsku-Białej. Od wielu lat mówi się, że instalacja na wzór tych z Jaworza czy Bystrej, ma stanąć na Bulwarach Straceńskich. Okazuje się, że szybciej powstanie jednak na osiedlu Karpackim - w otoczeniu chronionej Doliny Gościnnej. To pomysł radnych Romana Matyi i Rafała Ryplewicza, którzy od pewnego czasu wnioskowali o zagospodarowanie terenu za Kauflandem. Przy budowie tężni nie ucierpi żadne drzewo i krzewy.
Kilka tygodni temu w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zatwierdzona została decyzja o budowie tężni solankowej na osiedlu Karpackim. Tężnia stanie w granicy Doliny Gościnnej, na odkrytej działce w bezpośrednim sąsiedztwie marketu Kaufland. Dojście będzie zapewnione od ul. Kowalskiej.
Projekt teraz, budowa wiosną
Wstępna koncepcja zawiera postawienie kamiennej budowli bez dachu w ramach małej architektury - bez potrzeby pozwolenia na budowę. Znajdować się w niej będzie tarnina zalewana solanką. Starania o budowę tężni czynili od dłuższego czasu radni Rafał Ryplewicz i Roman Matyja. Jak mówią, mieszkańcom osiedla brakuje terenów rekreacyjnych. - Słyszę, że zapotrzebowanie jest duże. Również z innych osiedli. Do tej pory mieszkańcy Bielska-Białej musieli jeździć do Jaworza czy Bystrej - mówi radny Matyja.
Budowa w Dolinie Gościnnej miała zostać podzielona na dwa etapy, ze względu na finansowanie. W pierwszym z nich powstać miała sama tężnia, później mała architektura i układ ścieżek. Postanowiono jednak inwestycję zrealizować w całości, ale w czasie dwóch lat budżetowych. W tym roku, przy optymistycznych założeniach, zakończone mają zostać prace projektowe, wyłoniony wykonawca oraz przygotowany teren inwestycji. W przyszłym zaś - na wiosnę - powstać ma reszta.
Co z tężnią na Bulwarach Straceńskich?
Wstępny koszt inwestycji oszacowano na 1,8 mln zł. Oprócz tężni na osiedlu Karpackim powstaną ławeczki, trakty spacerowe i nasadzenia. Przy ul. Kowalskiej zagospodarowane mają zostać miejsca parkingowe. Jak zapewnia radny Roman Matyja, przy inwestycji nie ucierpi żadne drzewo czy krzew. Wręcz przeciwnie, obecna roślinność została zinwentaryzowana, a pojawić mają się nowe nasadzenia.
Ostateczny wygląd miejsca do rekreacji znany będzie za co najmniej dwa miesiące, kiedy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Obecnie urzędnicy zlecać będą opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, w którym wprowadzone mogą zostać zmiany.
Przy okazji zapytaliśmy na jakim etapie utknął projekt budowy tężni na Bulwarach Straceńskich, który po raz pierwszy pojawił się pod koniec kadencji prezydenta Jacka Krywulta w 2017 roku. Zgodnie z koncepcją, instalacja miała stanąć w rejonie ul. Jeździeckiej i Górskiej. Jak ustaliliśmy, projekt utknął na etapie procedury pozwolenia na budowę. Budowa tężni wiąże się z przebudową układu drogowego.
Adam Kanik
[email protected]

Komentarze 43




Fajnie jakby to troche powycinac i zrobic szutrowe alejki na spacer czy rower wzdłuż całego strumyka az do Debowaca, tak bym to raczej widział
A tęznia w poblziu Al Andersa? Niew iem, przerost formy nad treścią









Tak byli chętni w referendum, trzeba im zbudować.



Zwłaszcza, że obok są siłownie pod chmurką, place zabaw, wybieg dla psów a tężnia jest w środku osiedli.




Fajnie jakby to troche powycinac i zrobic szutrowe alejki na spacer czy rower wzdłuż całego strumyka az do Debowaca, tak bym to raczej widział
A tęznia w poblziu Al Andersa? Niew iem, przerost formy nad treścią





Klauzula informacyjna ›